harici haber

Obama köşeye sıkışıyor

Obama yaklaşan başkanlık seçimlerinden dolayı köşeye sıkışmış durumda. Özellikle rakibi Romney’in Orta-Doğu politikaları kayıtsız şartsız İsrail’e destek vermek üzere kurulu olduğundan Obama’nın dış politika konusunda tavır değiştirmesi kaçınılmaz olacak gibi gözüküyor.

Daily Star’ın iddiasına göre Obama Filistin devletine gizliden baskı yapıyormuş, BM’ye yapacakları başvuruyu seçimlerin sonrasına ertelemesi için. Zira Obama şimdiye kadar İsrail tarafını kızdıracak kadar Filistin yanlısı bir tutum içindeydi ama seçimler öncesi elbette İsrail lobilerini karşısına almak istemez.

Romney’de onu İran politikası üzerinden öyle bir köşeye sıkıştırdı ki, olası bir İsrail’in İran saldırısında petrol fiyatlarının fırlayıp zaten bozuk olan ABD ekonomisini iyice bozmasından endişe eden Obama sürekli İsrail’in İran’ı vurmasına karşı çıktı. Ancak Romney onu sürekli korkaklıkla, “teröristleri” desteklemekle suçlayacağı için ABD medyası zaten hazırdır Obama’yı “gizliden gizliye Müslüman” olmakla suçlamaya.

Bütün bunları ışığında Obama seve seve Filistin’e verdiği desteği çekip Kasım öncesi İran’a saldırıyı bizzat kendisi onaylar ve bunu siyasi bir şova çevirir.

Suriye üzerinden de İsrail’i karşısına alamayacağı için bizim acilen İsrail’in tam olarak Esed sonrası nasıl bir senaryo istediğini çözmemiz lazım. Bizim basınımızda hemen her gün düzinelerce Esed-Suriye yazısı çıkıyor ancak resmin hiç okumadığımız kısmı bu konuda İsrail’in tam olarak ne yapmak istediği. Bu istek seçim öncesi iyice köşeye sıkışmış Obama’nın politikası değiştirebilir.

Belki de onun için Oval ofiste bu aralar stres atmak için beyzbol sopası ile oynuyordur Obama, boş vakitlerinde.

Yazan - Ağu 9 2012. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes