harici haber

Sadece Orta-Doğu bankalarına yönelik yeni bir bilgisayar virüsü

Alman Die Welt’in haberine göre Rus yazılım firması Kaspersky Lab, sadece Orta-Doğu ülkelerindeki bankalara sızan “özel bir casus virüsünün” varlığını duyurmuş. Gauss isimli bir “trojan virusü” hiç para çalmıyori, Orta-Doğu ülkelerinin bankalarının müşteri hesaplarına giriyor ve para transferleri, harcamalar üzerinden bilgi topluyor.

Bir başka yazılım firması McAfee Labs ise trojan tabirinin yeterli olmadığını, zira bu virüsün çok karmaşık olup resmen casusluk için üretildiğini, burada asıl derdin bilgi toplamak olduğunu açıklamış.

Zaten para çalmak istenmiyorsa kim, neden bu kadar karmaşık bir virüs icad eder ve özellikle belli bir bölgenin bankalarına bunu gönderir?

Firmanın iddiasına göre virüsün ana sunucusu bu haberler çıkar çıkmaz kapatılmış, şu an virüs “patronları” ortada olmadığı halde, birileri için bilgi toplamaya devam ediyormuş.

Bu haberin Alman basınında çıkması bizim dikkatimiz çekti.

Daha önce Flame ve Stuxnet virüsleri İran’ın nükleer programı hakkında bilgi toplamak için yazılmıştı, şimdi bu Gauss isimli virüs nedense sadece Orta-Doğu bankalarına yönelik.

Yazan - Ağu 11 2012. Kategori Orta-Doğu. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes