harici haber

Federal Mahkeme Müslümanları fişleyen FBI’ı akladı

ABD’de Kaliforniya federal mahkemesi, Müslümanları fişleyip gizlice takip eden FBI hakkında açılacak bir davayı açılmadan reddetti. Reddetme gerekçeleri ise böylesi bir dava sonucunda “devletin gizli sırlarının ifşa olabileceği” endişesi.

Eyaletteki Orange County Müslümanları FBI’yı camilerini illegal bir şekilde gözetleyip kendilerini fişledikleri için mahkemeye vermeye hazırlanıyorlardı. Ancak yargıç Cormac Carney, “gönüllü olmadığı halde” bu davanın açılmasına FBI yetkilileri dinledikten izin veremeyeceğini belirtmiş zira yargıcın iddiasına göre dava sürecinde “ulusal güvenliği riske atmak” zorunda kalabilirmiş FBI.

Söz konusu fişleme olayında Orange County camilerine gelen Craig Monteilh isimli FBI muhbiri, kendini Müslümanlığa meraklı bir vatandaş olarak tanıtıp, İslam dini hakkında bilgi almaya çalışırken bir yandan da cemaatin üyeleri hakkında bilgi toplamış.

Sonra da bu haberler New York Times gibi iri medyalarda yer almıştı.

Biz bu tarz haberlere hep şüphe ile yaklaştık zira FBI isteseydi New York Times FBI’nın bu “falsosunu” yayınlamazdı. Bu tarz haberler çıkınca tüm ABD camilerindeki Müslümanlar “İslamı seçmek isteyen misafirlere” karşı samimi davranmayacak veya cami cemaatleri her ne sebeple olursa olsun, ister yardım toplamak ister diğer kamusal etkinlikler, örgütlü davranmayacaklardır.

“Bak sizi fişleriz haa, ona göre” diye bir paranoya ve endişe dalgası yaymak FBI’ın çok daha işine gelir.

Yazan - Ağu 19 2012. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes