harici haber

Atina’da İslamofobi karşıtı gösteri

Borç yükü ve ekonomik krizle boğuşan Yunanistan’da göçmenler sokaklara dökülüp ülkede son yıllarda yükselmekte olan ırkçılık ve islamofobik akımları protesto etmişler, onislam.net’in haberine göre.

“Expel Racisim” adlı hareketin kurucularından Tasos Anastasiou Euronews’a yaptığı açıklamada “neo-nazi eğilimli, Golden Dawn partisi üyeleri mahallerimize gelip bizleri taciz ediyor, polis de bunlara göz yumuyor. Bunu protesto etmek için toplandık” demiş.

Atina’da parlamento önünde toplanan binlerce göçmen, “İslamofobi’ye hayır” “Faşist saldırılara hayır” diye sloganlar atıp, benzer nitelikte dövizler taşımış.

Yunanistan’ın ekonomisinin artık düzelme imkanı kalmadığından işsizlik çok daha ciddi boyutlara varacak ve bu yüzden Golden Dawn gibi neo-nazi oluşumlara umutsuz gençlik daha da dört bir elle sarılacak.

Suriye’nin iç karışıklığına duyduğumuz rahatsızlık gibi Yunanistan’ın da iç karışıklığı aslında bizi ilgilendiriyor, komşuda başlayan yangınların mutlaka bize de sıçrama ihtimali var hep, bu yüzden Suriye meselesi ile ilgilenirken, Yunanistan’a bakmaya devam etmek gerek.

Yazan - Eyl 3 2012. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes