harici haber

Tunuslular hakkında yalan haberler

Maksat Arap baharını sulandırıp, seçimle iktidara gelen Müslümanlara çamur atmak olsun…

Sosyal medya fenomeni hakkında yazılıp çizilen komplo teorilerine dudak büken burnu havada enteller için özel bir haberimiz var. Arap baharında sosyal medyanın çok önemli bir rolü olduğunu savunmak nasıl bir klişe olduysa Arap baharını sulandırmak için de benzer bir kampanya yürütülüyor, üstelik “Arap” medyasının kendisi buna alet oluyor. Belli ki bu tarz saçmalıkları yayınlayanlar yeterine “Arap” değilmiş.

Nasıl ki önceden duyurduğumuz “Müslüman kardeşler siyasi rakiplerini çarmıha geriyor, ellerini çivileyerek” diye uydurulan yalan haber birden tüm “sosyal medyaları” kaplamıştı, şimdi de benzer bir sahtekarlık Tunus için yapılıyor. İnternette hızla paylaşılan ve bu yüzden Mısır tvlerine bile haber olan bir videoya göre Tunuslu Müslümanlar Hristiyanların boğazlarını kesiyormuş. Oysa videoyu seyreden ve bölgeyi bilen, gerek kıyafetlerden gerekse lehçelerden videodakilerin Tunus’la ilgilisi olmadığını söylüyor.  Biraz araştırınca aynı videonun birebir kopyasının youtube’da aylar önce “Suriye özgür ordusu Şiilerin boğazını kesiyor” diye etiketlendirilmiş olduğu ortaya çıkıyor.

Hangisi doğru önemli değil. Arapça konuşan bir takım insanlar bir kurbanın boğazını kesiyor ya, yeterli bir görüntü.

Ve hemen ardından nasıl oluyorsa binlerce “kişi” aynı anda bu videoyu paylaşıyor ve hemen haber oluyor.

Meraklısına ve sosyal medyaları yere göğe sığdıramayanlar için bir not: Öyle plug-inler var ki, 100 dolara satın al, 8-10 saatte oturduğunuz yerden yüzbinlerce sahte hesap açsın size facebook’ta veya twitter’da. Yetkili merciler bu sahtekarlığı fark edip bu sahte hesapları kapatana kadar siz amacınıza ulaşmış olursunuz.

İşte bugün Arap baharını bekleyen tehlikelerden biri de böyle saçma sapan bir şekilde sosyal medyalardan paylaşılan videolar. Çünkü kötü niyetli başka medyalar bunlara dayanarak tv ve gazetelere haber üretiyorlar.

Yazan - Eyl 3 2012. Kategori Orta-Doğu. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes