harici haber

İngiliz gizli servisinden İsrail’e üst düzey ziyaret

CIA başkanının Türkiye’ye yaptığı ziyaret basınımızda ilgiyle takip edilmişti. Benzer bir ziyaret İngiliz gizli servisinden gerçekleşti. Daily Mail’in haberine göre, MI6’ın başkanı John Sawyers, İsrail’e bir ziyaret düzenlemiş.

Gazetenin iddiasına göre, Sawyers, Netanyahu’yu İran’a saldırı düzenlememeleri konusunda ikna etmek için bu ziyareti gerçekleştirmiş.

Daily Mail’in haberi veriliş biçiminden bu ziyaretin çok tuhaf karşılandığı ortaya çıkıyor, zira daha önce MI6’ın başkanı herhangi bir ülke başbakanını ziyaret etmemiş. Sawyers hem Netanyahu hem de savunma bakanı Barak ile görüşmüş, bu meselenin diplomatik yollardan çözülmesi gerektiğini söylemiş.

ABD ve İngiltere, kasımdaki ABD başkanılık seçimlerinden hemen sonra, oluşan 1 aylık boşluk sırasında İsrail’in İran’ı vurabileceğinden endişe ediyor zira, ABD’de kasımdaki seçimden sonra yeni başkan koltuğuna ocak ayında oturuyor, arada 1 aylık bir “tatil” dönemi oluyor.

Gazetenin bir diğer iddiasına göre MI6’ın başkanının bu ziyareti istenilen sonucu vermemiş, Sawyers İsrail tarafını savaştan vazgeçme konusunda ikna edememiş.

Yazan - Eyl 13 2012. Kategori Orta-Doğu. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes