harici haber

ABD halkının büyük bir bölümü İran’a askeri müdahaleye karşı

İsrail’in Hareetz gazetesinin bir haberine göre, Chicago Council for Global Affairs isimli düşünce kuruluşunun yaptığı bir ankette, ABD halkının büyük bir bölümü, İran’a müdahaleye karşı görüş bildirmiş. Ankete katılanlar İran’ın nükleer programını sürdürmesinin “tehdit” oluşturduğuna inanmasına rağmen, bu meselenin diplomatik yollardan çözülmesi gerektiği yönünde görüş bildirmişler.

Sol eğilimli olarak bilinen Hareetz gazetesi haberi verirken, ABD halkı mevcut hükümetin İran meselesi konusundaki “temkinli” yaklaşımını destekliyor diye bir yorum düşmüş.

Haberin verilişinde ilgimiz çeken nokta, şimdiye kadar Hareetz gazetesinde pek çok köşe yazarın İsrail’in İran’a saldırmaması gerektiği yönünde görüş bildirmişti ama şimdi sanki bu haberi verirlerken ABD vatandaşlarının benzer bir görüşe sahip olmalarına sanki azcık “bozulmuşlar” gibi.

Yani, İran’ı vurmayalım ama her ne olursa olsun ABD halkı hep bizim yanımızda olsun ve İran’ı tehdit olarak algılansın diyorlar gibi sanki.

Bu haberi yazarken “yabancı dilde bağlamsal haber metni okuma” diye bir dersin basın-yayın öğrencilerine verilmesi gerektiğini bir kez daha fark ettik.

İsrailli bir gazetenin önemsiz gibi gözüken bir haberi bile ABD ve global siyaset hakkında çok ilginç ipuçları içerebiliyor .

Yazan - Eyl 15 2012. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes