harici haber

Almanya:Malezya’dan İslami finans geliyor

Deutsche Welle’nin haberine göre total piyasa değeri 1.4 trilyon euro olan “İslami finans”‘ın bir kısmı Malezya üzerinden Avrupa piyasalarına Almanya aracılığı ile gelecek.  Malezya’nın CIMB bankasının genel müdürü Noripah Kamso’nun Franfkurt’ta verdiği bir konferansın notlarına göre Almanlar yeni bir i-sözcük ile tanışacaklar, bu i-pad ya da i-phone olmayacak, i-finans olacakmış, yani İslami finans.

Daha önceden Almanya’nın kendi ülkesindeki bankacılık düzenlemelerinin İslami finansa uygun bir şekilde regule eden kanunlar çıkardığını duyurmuştuk. Bunun meyveleri veriliyor demek ki.

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’daki Global University of Islamic Finance’nin başkanı Daud Abdullah J.P Morgan’ın “tahmini” ve spekülatif yatırımlar yüzünden bir tıkla 2 milyar kaybettiği bir dönemde İslami finansı herkese tavsiye ediyor zira, faizin yasak olmasının yanı sıra, sanal ve spekülatif her yatırım bu kurallara göre yasak. Abdullah ayrıca İslami finans’ın artık iyice globalleştiğini söylüyor, iddiasına göre “yatırımcıların %60’ı Müslüman değil”

Deutsche Welle’nin bu haberi de, daha önceden dikkat çektiğimiz gibi “gayet normal” yazılmış. İş minare veya başörtüsü yasaklamak gibi konular olunca çığırtkanlaşıp nevrotik başlıklar atan Avrupa medyaları işin ucunda “para” olunca her zaman ki gibi birden normalleşiyor, ve okuyucularına İslami finansı bırakın öcü gibi göstermeyi, iyice sevdiriyor.

Hatta bu haberde sanki dertleri konuyu iyice “normalleştirmek” için olsa gerek CIMB’in başkanı Noripah Kamso verdiği konferanstan bahsederken Kamso için “gümüş küpeleri olan, kırmızı ruj sürmüş, başı açık bir kadın” diye bahsediyorlar.

Yazan - Eyl 16 2012. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes