harici haber

İslamofobide yeni bir dönemeç

Meçhul eller tarafından yapılıp servis edilen şu rezalet filmin eleştirileri sırasında tüm ümmetin protesto için kenetlenmesi, düşmanları çatlatmaya, bizim de göğsümü kabartmaya devam ediyor. Keşke bir de dünya genelinde İslamofobik yazarların ekmeğine yağ sürecek cinsten yakıp yıkma görüntüleri olmasa. Bu filmle ilgili yazılıp çizilenler, artık dünyanın İslamofobi konusunda yeni bir katmana geçtiğimizi gösteriyor.

Libya elçisinin öldürülmesi meselesi tam anlamıyla ABD seçimleri öncesinde ilginç bir şekilde 7 puan önde giden Obama’nın elini zayıflatmak için tezgahlandığı belli. Karşılıklı yalanlamalar sonucunda bir nevi yılan hikayesine dönen “Obama Netanyahu’nun görüşme talebini reddetti”  haberi şu an itibari ile doğru gibi gözüküyor.

Nasıl olabilir bu, ABD tarihinde ilk defa bir ABD başkanı İsrail başkanını refuse ediyor, olacak iş değil.

Aslında sebebi basit.

Obama’nın arkasında da ciddi bir halk desteği var.

ABD ve Avrupa’da insanlar ciddi bir ekonomik kriz ve “ruhani” buhran ile uğraşıyor.

Tuzu kuru insanlara, kulelerini yıkarak, metrolarını patlatarak şov yaparsanız, yutarlar.

Sonra kitle imha silahları var diye ülke işgal edip sonra pardon ya yanlış istihbarat almışız derseniz, yalancının mumu yatsıya kadar yanmış olur.

Bu son film ve Obama-Netanyahu meselesi üzerine yazılan yüzlerce haber altı yorumlara göz gezdiriyoruz, insanların çoğu Avrupa ve ABD’de, İslamofobiden bıkmış bir anlamda neredeyse. Öyle bir anda, hoş görü katsayıları artmamış, ama artık “medyatik tezgah” kokularını iyi alabiliyorlar. Ve asıl artık insanlar sanal öcülerden bıkmış.

ABD’nin koşulsuz İsrail’e desteğinden bıkmış.

11 eylül öncesi ABD ve Avrupa gençlikleri vur patlasın çal oynasın hayat tarzından, yavaş yavaş dünya meseleleri üzerine konuşabilecek seviyeye gelmeye başladı.

Artık kimse yutmuyor, hele hele şu rezalet amatör filmi kimse “sanat ve ifade” özgürlüğü diye savunmaya kalkmıyor.

Daha önceden ülkesindeki göçmenler ve İslam hakkında atıp tutan Alman iş işleri bakanı Hans-Peter Friedrich, “bu filmin yasaklanması gerek, ülkemizde bazı aşırı-sağ gruplar bu filmi göstermeye kalkışırlarsa, elimden geleni yaparım onları durdurmak için” demiş. Hayret değil mi? Nereden çıktı bu sağduyu birden?

Guardian gazetesi ilginç bir araştırma yayınlamış, 1725 İngiliz genci ile ilgili kapsamlı bir mülakatlar zinciri yapılmış, sonuç ilginç: Göçmenlik karşıtı ırkçı fikirler gençler arasında artık eskisi kadar rağbet görmüyormuş.

Bu abes filmle ilgili olarak bizim okuduğumuz yorumlar da hayli ilginçti. Büyük bir çoğunluk “yeter artık Müslümanları kışkırtmaya çalışılmasından gına geldi” diyordu.

Bütün bunları sebebi basit aslında.

Avrupa’da gençler euronun çökmesinden korkuyor artık, sanal bir “şeriat gelecek” öcüsünden değil.

ABD’de gençler İsrail’in İran’ı vurması durumunda oluşacak finansal kaosu bahane edecek devasa şirketlerin kendileri kapı önüne koyup işsiz kalmaktan korkuyor.

Bir de iri medyaların artık pabucu dama atıldı, alternatif kanallar sayesinde, insanlar rahatlıkla “O saatte büyükelçinin, Bingazi’deki konsoloslukta olduğunu nereden biliniyordu?” diye sorabiliyor.

“Biz yaparız, bir ederiz, biz bombalarız, biz istediğimizi öcü gibi gösteririz” dönemi kapanıyor.

ABD ve Avrupa’nın iri medyaları vermez, keşke bizim tüm dünyaya İngilizce yayın yapan “ciddi” bir haber kanalımız olsaydı da verseydi. Katar’ın başkenti Doha’da binlerce Müslüman gayet “medeni” bir şekilde bu filmi protesto etti.

Veya keşke ülkemiz tarihinin en güzel “teşkilat örgütlenmesini” başarmış olan AK parti, milyon kişinin katılacağını bir “barışcıl protesto” düzenleseydi de, bu güzel fırsat sayesinde tüm dünya Müslümanları Türkleri örnek alsaydı, çaputtan kukla ve bez parçaları yakmak yerine. Ve bu görüntüleri dünya ajanslarına bizim basınımız geçseydi.

Elbette düzenlese düzenlese böyle bir gösteriyi yine Ak parti düzenlerdi, “Cumhuriyetin yılmaz ulusalcı bekçileri” cumhurun sevdalısı peygambere(sav) sahip çıkacak değil ya, laikliğe aykırı olurdu. Hem onların siyer derslerini protesto etmek gibi önemli bir işleri var bu aralar yani… Türk gençleri de zaten sosyal medyalarda “ay bu Müslümanlar çok öcü sakallı amcalar bağırıyor yine” tarzında yorumlar yaptığı için genelde, iş gene Ak partiye düşmüştü ama fırsat kaçtı…neyse…

İslamofobide yeni bir dönemece girdik, su uyur düşman uyumaz misali bu olumlu rüzgar tekrar tersine dönebilir, dikkatli olmak ve bu fırsatı iyi değerlendirmek lazım.

Barış Tarımcoğlu

/pa href=”http://haricihaber.com/wp-content/uploads/2012/09/islam.jpg”

Yazan - Eyl 17 2012. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes