harici haber

Dış basında balyoz davası

Dünyanın en köklü tefeci-faizci-banker sülalesi Rothschild hanedanının sahip olduğu Reuters haber ajansının geçtiği haber başlığına göre, Balyoz davası sonucunda “nirengi noktası sayılabilecek bir karar doğrultusunda Türk ordusunun kanatları kırılmış”

Yıllardır Türkiye’yi Avrupa kapılarında bekleten, bekletirken de aşağılayan zihniyetin en önemli verilerinden biri Türkiye’de demokrasinin yeterince yerleşmemiş olmasıydı. Buna gösterge olarak askerin sürekli siyasete müdahale etmesi, Türk toplumundaki düşünce ve sosyal hareketlerin yeterince sivil olamadığı idi. Bu yüzden bir sürü “sivil” toplum kuruluşu kurulmalı, demokratik seçimler olmalı, bu seçimler sonucunda 1960’tan beri- bu onların tabiri- Türkiye’yi muz cumhuriyetine çeviren askerlerin yaptığı anayasalar sivilleşmeli idi. Türkiye’de askerin dokunulmazlığı hem maddi hem de manevi anlamda kaldırılmalı idi, yoksa Türk toplumu muassır medeniyeti yakalayamazdı.

Avrupa birliği kapısından dilenmenin böylesi söylemleri milletimize enjekte etmesinden korkan bazı askerler ise, Ak parti hükümetinin Avrupa birliği yolunda “ilerleme” stratejisine istinaden tuhaf bir şekilde “İran-Rusya-Çin” ortaklığından bile bahsetmeye başladılar.

Tabutundan bile siyasi yorum hırıltıları geleceğinden korktuğumuz bir zatın dediği gibi, o zamandan bu yana çok sular aktı köprünün altından ve pek çok asker-komutan sivil mahkemede yargılanıp, demokratik seçimler ile işbaşına gelmiş hükümeti devirme teşebbüsü suçundan suçlu bulundu. Yargı süreci ilk başladığında, “koskoca askerler ifade bile vermeye gitmez ki” tavırlarından eski genel kurmay başkanlarının tutuklanmasına, kuvvet komutanı istifalarının dolar-euro paritesi zırvalıklarını fırlatmayışına şahit olduk.

Kısacası, Türkiye normalleşiyordu, yargı-demokrasi işbirliği pürüzlü olsada bir güzergah tutturmuştu kendine.

Ama bütün bu süreçler, batı medyasının iki yüzlülüğünü ortaya çıkarmaya yetip artacaktı.

Kendi işlerine gelmeyen iktidarlar ve zihniyetler güç kazandığından, demokrasi bir anda camdan uçup giden peri kızına dönüyordu.

Bir-iki vicdanlı İngiliz basınından sol kalem dışında, bütün bu balyoz ve ergenekon davası gelişmelerini “normal” karşılayan tek bir batılı medya kuruluşu yok.

Hepsi ağız birliği etmişcesine “İslamcıların askerlere karşı bu raundu kazandı” diyorlar. Bir yorum daha aşağılık olabilir mi?

Hem sen yıllarca çemkir, darbe olmasın, asker siyasetten elini çeksin diye, sonra kalk bütün bunları “İslamcı kökenli Ak partinin lideri Erdoğan gücüne güç katacak” diye kışkırtıcı yorumlar yap.

Washington Postundan, Wall Street Journal’a kadar hemen hepsi ağız birliği etmişcesine Türk halkının büyük bir bölümünün bu kararları protesto etmek için sokaklara döküldüğünü yazıyor.

Bu kadar mı “oryantalist fantezi” budalası olur insan?

Bu kadar mı arzu ediyorlar sürekli Türkiye’de kargaşa çıkmasını?

Erdoğan öyle güçlü olmuş ki, “Mustafa Kemalin askerlerinin” ordusunun bütün iplerini eline almış.

Görüldüğü gibi bizi zamanında muz cumhuriyeti olmakla suçlayanlar aynı garabete devam ediyorlar, pek çok aydınımız kendimizi onlara beğendirmek için boşuna uğraşmış.

Türkiye normalleşiyor, onların ekonomisi ve halklarının enerjileri emiliyor, geriliyorlar.

Türkiye ne yaparsa yapsın, onların gözünde “ilkel doğulu toplum” olmaktan öteye gidemeyecek.

Türk ordusunun kanatları kırpılmış, “koskoca-saygın” haber ajansının tüm dünyaya geçtiği yoruma bakar mısınız?

Aynı haber ajansları 28 şubat sürecinde işlenen hukuk cinayetlerinin zerresinden bahsetmedi, Türk aydınlarını 9.senfoni eşliğinden kruvasan yemeye davet etti, Paris’e. Daha çok yolunuz var ama sizi Avrupa birliğine alıcaz, söz diye kandırdılar. Şimdi aynı aydınlar Mustafa Kemal’in askerlerini savunurken, dış basından rahatlıkla ilham alabilir.

Yoksa bu tarz aydınlar ile bu dış basın mihrakları arasında çok daha kadim ve arkaik bir akrabalık bağı filan mı var?

Barış Tarımcıoğlu

Yazan - Eyl 24 2012. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes