harici haber

ABD’yi İran’la savaşa çekmek için Pearl Harbor gibi bir olay lazım

Bu tarz fikirler, ABD’li düşünce kuruluşlarında konuşuluyor, İran’a karşı İsrail’in yanında ABD savaşa girsin diye.

Başkan Obama hem kendi seçim çıkarlarını hem de berbat durumdaki ABD ekonomisini korumak için İsrail’i İran’a saldırmaktan vazgeçirmek için uğraşa dursun, Washington Institute for Near East Policy gibi kelli felli olduğu iddia edilen düşünce kuruluşu açıktan açığa ABD’nin nasıl böyle bir savaşa çekileceğini konuşuyor.

Bu habere dikkat edilsin, zira ülkemizde komplo teorilerine burun kıvıran ve mesela Washington merkezli hemen hemen her düşünce topluluğunu yere göğe sığdıramayanlar var. Böyle kurumlarda staj yapınca kendilerini tüm dünya meselelerine vakıf da zannetmesinler, adamlar toplanıp bal gibi “kahvehane mantığı” ile senaryo uyduruyorlar sonra da adları think tank yani düşünce kuruluşu oluyor.

Bu kuruluşun toplantısında konuşan Patrick Clawson “Bu başkanla savaşa girmek çok zor demiş, örneğin Pearl Harbor tarzı bir başlangıç eylemi ile ABD’nin savaşa girmesi kendi çıkarları için en doğru olanıdır” demiş. Konuşmasının tamamı youtube’a yüklenmiş:

Benzer bir “tavsiye” bu yılın başlarında JerusalemPost gazetesinde de yer almıştı.

Bu kadar açıktan açığa böyle teoriler üretiyor İsrail tandanslı düşünce kuruluşları ve medyalarında, ancak buna rağmen ABD halkının İsrail’e olan desteği düzenli olarak azalıyor, Obama’nın reytingleri hala Cumhuriyetçi adaya göre önde.

Yazan - Eyl 27 2012. Kategori Orta-Doğu. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes