harici haber

Chavez ABD’nin canını sıkmaya devam edecek

ABD Chavez’i yerinden etmek istedi ama olmadı. Ülkemizin monşer tabiatlı sosyolog ve uluslararası ilişkiler uzmanları tarafından dünyanın en saygın düşünce kuruluşları arasında gösterilen Council on Foreign Relations’ın(CFR) yayınladığı raporlara rağmen Chavez yeniden seçildi.

CFR bundan kısa bir süre önce ABD medyalarına “Venezuella’da büyük karışıklık çıkabilir” diye “derin ve felsefi” analizler servis etti, ABD medyaları da böyle bir durum cidden varmış gibi bu haberleri Venezuella medyasında servis etmeye çalıştı ki, bazı kararsızları ya da halkı Chavez’e karşı kışkırtmak istedi.

Hatırlardınız değil mi, 2011 haziran seçimlerinden önce sanki benzer bir film görmüştük.

Oysa Chavez yeniden seçildi, ABD’nin canını sıkmaya devam edecek. CFR’nin düşünce tankında yeterinde kafa patlatamamışlar.

Bu metodoloji artık tutmuyor, şu meşhur düşünce kuruluşları sosyal mühendislik yaparken başka metodlar geliştirmek zorundalar.

Uzaylılar da gelse duysa filan Venezualla’nın müthiş bir süper güç olup ABD’ye kafa tuttuğunu, o yüzden ABD’nin kendi istediği bir adamı Venezualla’nın başına getirmek istediğini filan sanır.

Oysa oldukça mütavazi, gariban bir ekonomisi var Venezualla’nın, ellerinden onca doğal kaynağa rağmen.

ABD de sırf şımarık jandarma kültüründen dolayı, burnunun dibinde “nasıl olur da bu ülkeye istediğim adamı atayamam” diye hayıflanıp, think tanklerine talimat veriyor, olaya el atması için.

Yurdumda da pek çok “uluslarası ilişkiler öğrencisi” CFR gibi böylesi “düşünce kuruluşlarını” gözlerinde çok büyütüyor, oralarda stajlar yapmak istiyor.

Chavez, Venezualla diyip geçmeyip, ABD’ye dolayısıyla dünya siyasetine etkisi büyük.

Yazan - Eki 8 2012. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes