harici haber

İsrail’in son kullanma tarihi yaklaşıyor mu?

Bu başlık İsrail’in sol eğilimli Hareetz gazetesinde yayınlanan bir analizde atılmış. İlk önce İran’ın PressTV’sinde yayınlanan bir CIA analisti benzer yorumu yapmıştı aylar öncesinden, sonra da diplomasi heyhulası Henry Kissinger da benzer laflar etti.

Analizde yazar Kobi Niv İsrail’de seküler kanat ile siyonistler arasında büyük bir çekişme olduğunu, bu çekişmenin İsrail’in geleceği açısından çok tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini, her rejim gibi şu anki İsrail rejiminin de sonunun gelebileceğini yazmış.

Yazara göre, İsrail’de halkın büyük bir çoğunluğunun siyonist olduğunu ama bunu gizlediğini, “merkez” bir iktidarın da aynı emelleri paylaşacağını belirtmiş.

Bütün bu tartışmalar yangını söndürmekten ziyade, yangını körükleyebilir. Fanatik pek çok İsrail vatandaşı, “ABD’li Henry Kissinger’dan tutun da, kendi basınımız bile sonumuzun geldiğini yazıyor, varsın öyle olsun, öyleyse rahatça top yekün savaşa girelim, zaten yok olacakmışız. Battı balık yan gider, bombalayalım o zaman bütün Arapları” diye düşünmeye başlayabilir

Belki de yapılması gereken en son şey, İsrailli olmanın getirdiği potansiyel paranoyayı körüklemekten kaçınmak.

Kobi Niv, siyonist politikaları devam ettiği sürece eninde sonunda İsrail rejimin çökeceğini yazıyor, iyi de acaba bu görüşün İsrail de bir tabanı var mı yoksa Hareetz gazetesinin marjinal bir çıkışı mı bu?

Bu arada konu ile ilgili küçük bir not, “ABD İsrailsiz bir orta-doğu planı hazırlıyor” haberini bizim basının yazmasından çok daha önce İran’ın devlet televizyonu PressTV’de okumuştuk. Ama bazı abilerimizin tavsiyesine uyarak, İran’dan gelen tumturaklı böyle haberleri ciddiye almadan önce 2 kere düşünmek lazım gerektiğinden bu satırlara taşımadık, ama nedense normalde PressTV’den gelen haberlere dudak büken bazı köşe yazarlarımız bu haberi iyice irdelediler, doğruluğunu sorgulamadılar.

Benzer bir durum bu haber içinde olabilir, Hareetz sol basındır, marjinal çıkışları sever, ayrıca tam tersi bir açıdan bütün bunlar İsrail halkını top yekün bir “armagedon” savaşına hazırlamanın gizli psikolojik harekatının bir parçası olabilir.

Yazan - Eki 12 2012. Kategori Orta-Doğu. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

1 Yorum - “İsrail’in son kullanma tarihi yaklaşıyor mu?”

  1. bu savaş olacak allahu alem suriye de ırakta sorunlar çözülsün en büyük sorunda çözülecek inşallah

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes