harici haber

11 eylül etkisinde siber saldırılar bekleniyor, suç yine “İslami teröre” atılacak

ABD savunma bakanı Leon Panetta, siber saldırıların giderek artacağını, önlemler alınmaz ise bu tarz saldırıların 11 Eylül’ü etki açısından aratmayacağını savunmuş, iş ve ekonomi dünyasına dair haberler verdiğini iddia eden Bloomberg network’ün haberine göre.

Panetta bu aralar sürekli siber saldırılardan ve alınması gereken önlemlerden bahsediyor. Benzer şekilde bir başka “iş ve ekonomi” gazetesi Wall Street Journal’da çıkan bir habere göre, İran’lı hackerlar ABD’li bankalara saldırmışlar.

11 Eylül tarzı bir travmatik sendromu, bilgisayar korsanlığına, onu da banka saldırılarına bağlamak, bu işi de ABD’nin savunma bakanından başlatıp, haberleri  iş ve ekonomi gazete ve diğer mecralarda vermek ne kadar kurnazca değil mi?

Mesela 11 eylül kadar etkili bir “siber saldırı” nasıl olur, ABD halkı 10 gün boyunca bir “çöküntü” sonucu facebook ve twitter’a giremezse, hemen ardından ABD kongresinin geçireceği her türlü internet denetim kanunlarına kuzu kuzu evet der.

Siber teröristler Wall Street bankalarını hedef alıyorsa bankaların her türlü “üçkağıdına” şahane kılıflar bulunmuş olur.

Bu arada bu haberleri belirttiğimiz gibi ABD’nin “iş ve ekonomi” temalı olduğu iddia edilen mecralarında okuyoruz, siber terörizm haberlerini. Belki de bir uluslararası ilişkiler ve basın yayın öğrencisi şöyle bir araştırma konusu seçip, tez yazabilir. Acaba ABD’nin “iş ve ekonomi basının”, 11 eylül olaylarından sonra haberlerinin kaçta kaçı ekonomi ile ilgili oldu, kaçta kaçı “İslami terör”‘den bahsetti.

Ne güzel taktik değil mi, vakti zamanında “iş ve ekonomi” dünyasına hitap eden yayınlar yapacak gazeteler kur, herkes sana saygın desin, ne kadar para babası varsa veya paraya yöne vermek isteyenler varsa seni okusun, sen yeri geldiğinde “derin devletin” borazanı ol, yeri geldiğinde dünya siyaseti hakkında atıp tut.

İran’lı “terörist hackerlar” Wall Street bankalarına saldırmışmış, biz de yedik, ee yani ne duruyorsunuz, bir süreliğine vatandaşın parasına el koyup, faizini yemeye devam edin bari.

Veya olaya şöyle de bakabiliriz, binalara uçak çarpıp, yıkmak ve olayı ört bas etmek çok masraflı ama “Bankların içini boşaltıp suçu “siber saldırganlara” atmak çok daha ucuz.

Yazan - Eki 15 2012. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes