harici haber

Rusya’daki cami karşıtlığı söylemi

Moskova müftüsü Albir Krganov’un, Rusya’nın yeni camilere ihtiyaç duyduğuna dair yaptığı açıklamaya Rusya’nın aşırı-sağ gruplarından tepkiler geldi. Rus haber ajansı interfax’a Russkiye hareketinin lideri Alexander Belov yaptığı açıklamada “artık Rusya’nın bir karar vermesi zamanı geldi, Rusya bir İslami ülke mi olacak yoksa seküler mi kalacak?”

Belov’a göre göçmenler ülkeye gelip sadece işçi olarak çalışmalı ve işleri bitince ülkeyi terketmeli.

Russkiye Rusya’daki çeşitli aşırı-sağ, neo-nazi ve rıkçı oluşumları bir çatı altında toplamaya çalışan bir örgüt.

Söylem diğer tüm ülkelerde olduğu gibi, sadece cami yapımı gibi ruhani bir ihtiyaç hemen potansiyel bir “siyasal” soruna dönüşüyor, bir kaç cami ile “devletin” geleceği tehlikede oluyor.

Yunanistan’da, ABD’de, Rusya’da, dünyanın her yerinde üslup aynı. Arzu edilsin edilmesin İslam’ı sürekli politika ile anmak, seküler hayat tarzının hemen karşısına oturtmak. Bu iki yüzlü yaklaşım maalesef “aydınlar” tarafından, “sakin olun İslam devleti kurmaktan bahsetmiyor %0.1 oranındaki göçmenlerimiz, sadece bir bina yapacaklar” diye eleştirilmiyor.

Yazan - Eki 17 2012. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes