harici haber

İran televizyonlarına Avrupa’da yasak

İran’ın İngilizce olarak tüm dünyaya yayın yapan ve bazı batılı medya kuruluşları tarafından Rusya’nın Russia Today’i ile birlikte alternatif medya kanalları arasında gösterilen PressTV’yi Avrupa uyduları yayından kaldırdı.

Ekonomik ambargoların İran’da ilaç sıkıntısına bile yol açtığını bu günlerde EutelSat’in herhangi bir gerekçe göstermeden PressTV’yi yayından kaldırması elbette “basın özgürlüğü” konusunda işine geldiği zamanlarda her türlü panel, seminer, gösteri düzenleyen ve bu konularda İslam coğrafyasını kışkırtmayı bir şiar bilen Avrupa medyalarında haber olarak geçmiyor.

PressTV ise internetten izlenebiliyor, ancak com uzantılı web sayfaları sürekli siber saldırılara maruz kaldığı bariz, bu yüzden presstv.ir uzantılı İran domain’i daha rahat yüklüyor ana sayfalarını.

Bizim asıl merak ettiğimiz son günlerde sırf bizim hükümete çakmak için İran medyası ile dirsek teması halinde olan “ulusalcılarımız” bakalım PressTV’nin Avrupa’da sesinin kısılmasına bir tepki verecek mi? Ne de olsa İran medyası sadece Suriye’den bahsetmiyor, özellikle PressTV’nin zengin bir belgesel arşivi var. Mesela Arjantin’de baz istasyonları merkezlerinin fotoğraflarını çekerken yakalanan iki İsrail’li “turist” ile ilgili haber-belgeseli Arjantin medyası dışında bir tek PressTV’de izleyebildik.

Medya savaşları işine geleni al, işine gelmeyeni at durumuna dönüştü, her an herkes herkesle ittifak kurabilir artık.

Nobel ödüllü Avrupa birliği bakalım bu konuda bir açıklama yapacak mı?

Yazan - Eki 18 2012. Kategori Orta-Doğu. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes