harici haber

ABD-İran nükleer görüşmelerini basına sızdıranlar

…aynen bizim hükümetin terör örgütü ile Oslo’daki görüşmesini sızdıranlar gibi mi?

New York Times önce ABD’nin İran ile gizli gizli nükleer konularda konuşmak üzere toplantı yaptığını yazdı, ardından Obama ve İran hükümetleri bunu yalanladı.

Biraz olası senaryoları kısa kısa geçelim:

İsrail Obama’nın seçilmesini istemiyor, Obama kendi çıkarı ve koltuğu için hiç savaş istemiyor, kara harekatını gerektirebilen. Çünkü ABD kamuoyu yeni bir savaşı kaldırmaz, isyan çıkartır. ABD’nin insansız hava araçları Yemen’i, Pakistan’ı bombalamaya devam etsin, nasıl olsa ABD medyası bunlardan bahsetmez.

İsrail’in sürekli bir “nükleer İran” tehdidine ihtiyacı var, dolayısıyla ABD-İran görüşmeleri hiç işine gelmez. New York Times, önce “Obama yetkililerine dayandırarak” ABD-İran birebir görüşecek diye haber geçiyor, ertesi gün aynı gazete aynı haberleri yalanlıyor.

ABD’nin, İran ile görüşmek istemesi çok normal. Bu görüşmenin gizli kapaklı olması İran’ın da işine gelir, ambargolarla ilgili “çaktırmadan” yapılacak bir hafifleme bu aralar İran’ı çok rahatlatır.

Ama bu denklemde kimsenin düşünmediği, göz ardı ettiği bir başka aktör var: İngiltere

İngiltere’nin İran düşmanlığı, başlı başına bir kitap konusudur. 1979’da British Petrol üzerinden yediği kazık, Kraliçe Viktorya’nın mezarında bile homurdanmasına sebep olmuştur herhalde.  ABD-İran savaşı veya bunun gerilimi, İsrail kadar en çok İngiltere’nin işine gelir, çünkü son 10 yılda İngiltere sürekli diş bilediği asıl düşmanı Rusya’ya karşı harika bir hamle yapmış olur, ABD İran’ı vurursa.

Evet, İngiltere ile Rusya arasında son yıllarda örtük ama ciddi bir istihbarat savaşı var, bu da apayrı bir yazı konusu. Merkel, Sarkozy gibi çapsız liderler, bankalarını kurtarma derdinde iken, euro kalpazanlığı üzerinden yeni tilkilikler peşinde iken, İngiltere Avrupa’nın gerçek rakibinin yükselen bir Rusya olduğunu bilir, ona göre önlemini almaya başlar. Zaten en başta euro zırvalıklarına da pas vermemişlerdir, bir bildikleri vardır, değil mi?

Bizim basında diyorlar ki, hükümetin Oslo görüşmelerini “arabulucu” İngiltere sızdırmıştır. Herhangi bir İngiliz siyasi-istihbarat-diplomasi yetkilisini de yanımıza alarak masaya oturmuşsak zaten en baştan kaybetmişiz demektir.

Obama yönetimi İran ile görüşmek istemiş olabilir. Washington’da ise hala gönlü Kraliçe a’li-cenaplarına hizmet aşkı ile yanıp tutuşan birileri, bu haberi New York Times’a sızdırmış olabilir.

Yoksa siz hala bağımsız bir “Amerikan” devleti olduğunu mu zannediyorsunuz, son kertede işlerin ters gittiği bir post-kolonyal İngiliz ileri karakoludur, ABD aslında.

Her ne ise, seçimlere doğru Obama’yı köşeye sıkıştırmaya devam edecekler, özellikle İsrail’in elini güçlendiren Romney karşısında yıpratmak için.

Bu arada saygınlığından sürekli dem vurulan New York Times, 1 gün arayla taban tabana zıt iki haber yayınladığı için hiç te pişman filan değil, aksine gayet pişkin.

Barış Tarımcıoğlu

Yazan - Eki 22 2012. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes