harici haber

İsviçre Avrupalı mültecilere karşı hazırlanıyor

Nasıl ki bir gece içinde dünyanın en büyük altın rezervlerinden birine sahip olan ülke İtalya’da, faizci-tefeci bankerler tarafından Berlusconi’ye yapılan darbeyi çok çabuk unuttuk, bu haberimizi de pek ciddiye almaz ülkemiz medyası, ne de olsa İsviçre ülkesi Türk milletinin kafasına “medeni, barışçıl ve sorunsuz” olarak kodlanmıştır.

Oysa kilometrekareye en çok muhbir ve gizli servis elemanı düşen ve en fazla otomatik silaha sahip vatandaşların yaşadığı İsviçre ile ilgili EUObserver’ın ilginç bir haberi var. Gazetenin iddiasına göre İsviçre hükümeti eurozone bölgesinin ortasında yaşadıkları ve Avrupa’daki finansal kriz çok ciddi boyutlara ulaştığı sebebiyle, Portekiz, Fransa, İtalya, Yunanistan ve İspanya’dan gelecek “mülteci akınlarına” karşı koyabilmek için, önlemler almaya başlamış. 8 ilde, 2000 polisin katıldığı, “iç isyan bastırmaya ve kitle kontrolü sağlamaya” yönelik bir tatbikat gerçekleştirmişler.

İsviçre savunma bakanı Uli Maurer Avrupa genelinde şiddetin artacağından endişe ettikleri bu yüzden ordunun hazırlıklı olmasına ihtiyaç duyacaklarını belirtmiş.

İsviçre ordusun genel kurmay başkanı Andre Blattmann Der Sonntag’a verdiği demeçte, 1600 askerin havalanlarını korumak üzerine konuşlanması için hükümete teklif götürdüğünü söylemiş.

Elbette İsviçre gibi “medeni” bir ülkenin, şu aralar dara düşmüş komşuları aç yatarken tok uyumayacaklarını beklemek safdillik olurdu. Haber metninde geçen, Portekiz, İspanya, Yunanistan ve İtalya’dan gelecek olası “mülteci” akınları lafzı aslında oldukça düşündürücü. Komşuluk, Avrupa medeniyeti gibi kavramları anında çöpe atar İsviçre ve bu halklara “mülteci” muamelesi yapar, doğrudur, göçmen bile demez, refugees yani mülteciler sözcüğünü özellikle EUObserver kullanmış haberi verirken.

Eh, müstahaklar…1000 yıl önceki muazzam krizde kiliseleri onları doğunun zenginliklerini yağmalamak içim kandırmış ve haçlı seferlerini başlatmıştı. Şimdi o kadar yol gelmelerine gerek yok. Avrupalı mülteciler, Avrupa’nın ortasındaki, tüm dünyadan çalınıp çırpılan paraların şip şak aklandığı bu memleketi yağmalasın da, akılları başlarına gelsin…Hem çok merkezi konumdalar işte, krizdeki her Avrupa milleti rahatça saldırır İsviçre’ye, o kanton senin bu kanton benim parçalarlar…Almanya da zil takıp oynar, Hitler’in kemikleri biraz gevşer…

“Avrupalı mülteciler Meriç nehrindeki sınırımıza dayandı” gibisinden manşetlerin bizim basında atılması çok da fantastik gelmiyor artık. Böylesi bir durumda insanlık namına Meriç kıyısına Ak Parti hükümeti insani yardım kampı açarsa, acaba, merak ettik birden, kaosa kalkan eller manşetleri atanlar, Avrupalı hemşerilerine kol kanat gerdiği için hükümeti eleştiri mi?

Nereden nereye demeyin, böyle kıyıda köşede kalmış haberler, insana böyle şeyler düşündürüyor, sahi yahu, İsviçre neden “mülteci akını” için alarma geçmiş olsun? Neden bizim basında böyle haberler çıkmaz? Çıksa da üzerine düşünülmez?

Barış Tarımcıoğlu

Yazan - Eki 24 2012. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes