harici haber

İngiltere, İran’ı vursun diye üslerini ABD’ye açmayacakmış

Yine yorumlanması zor bir haber ile karşı karşıyayız. İngiltere “kadim müttefiki” ABD’yi olası bir İran’a müdahalede yalnız mı bırakacak? Guardian’ın haberine göre ABD, İngiltere’deki üslerini İran’a karşı açılacak olası bir savaşta kullanmak için “izin” istemiş, İngiltere buna onay vermemiş.

“İsminin gizli kalmasını isteyen bir dış işleri yetkilisi” Guardian gazetesine demiş ki, “Bazı ABD’li diplomatlar, Kıbrıs Rum kesimindeki İngiliz üslerini kullanmak için lobi yaptılar ama İngiltere buna “İran’ a müdahale uluslararası hukuk kurallarına aykırı bir durumdur” gerekçesi ile karşı çıkmış.

İlginç değil mi?

Olasılıkları tartalım;

1) Yüzde yüz yalan bir haber, Guardian solcu okur kitlesine, bakın ABD’nin maşası olmuyoruz diye gaz veriyor ama olası bir savaş zamanı ABD’ye her türlü desteği verecekler, bu haberde unutulacak.

2) ABD-İngiltere birleşip, İsrail’e, “sevgili çocuğumuz gel bu İran’ı vurma sevdasından vazgeç, bak biz bile kendi aramızda anlaşamıyoruz, bak sonra yalnız kalırsın haa” diye mesaj veriyor.

3) İngiltere gerçekten İran’la öyle derin bir düşmanlık içindeki, Abileri ABD’nin ve kuzenleri İsrail’in İran’a düzenleyeceği beceriksiz ve sonuçsuz bir saldırının İran’ı çok daha güçlendireceğini biliyor, bu ihtimalin tehlikesini ABD ve İsrail’e anlatamıyor.

4) İran’dan geçen gün bir açıklama geldi, ajanslar pek ciddiye almadı, İran tümden petrol satışını durdurmaktan bahsetti. İran böyle bir hamle yaparsa, tüm dünya petrol fiyatları kudurur. İngiltere İran’ın bu blöfünü ciddiye aldı. Hatta o kadar korktu ki, böylesi bir çılgınlığı İran yaparsa, ki yapabilir, aç hayvan daha tehlikelidir kuramı gereği, Rusya’nın enerji savaşlarında eli güçlenir, İngiltere de buna uyuz olur.

Guardian gazetesinde okuduğumuz bu tuhaf haberden çıkardığımız olasılıklar bu. Geri kalan olasılıkları da bu haber vesilesi ile Kıbrıs Rum Kesiminde İngiliz üslerinin var olduğunu yeni öğrenen veya daha önceden biliyorsa bile buna hayıflanmayan monşerlerimiz düşünsün.

Barış Tarımcıoğlu

Yazan - Eki 26 2012. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes