harici haber

ABD’nin Libya elçiliğine yapılan saldırılar planlı ve profesyonel bir operasyonmuş

Washington Post’un bir haberine göre Libya’da geçtiğimiz ay gerçekleşen ve ABD büyük elçisinin ölümü ile sonuçlanan saldırının, kesinlikle Müslümanların protesto ettiği film ile ilgili olmadığı, bunun tamamen örgütlü ve planlı bir saldırı olduğunu iddia ediliyor.

Associated Press muhabirleri, olaydan sonra uzun uzun araştırmalar yapıp, kimliğini gizli tutmak isteyen pek çok görgü tanığı ile görüşmüş, olay kesinlikle Obama hükümetinin anlattığı gibi değilmiş, “protestocular” gayet profesyonel militanlarmış, filmi protesto etmeyi bu işin bahanesi olarak kullanmışlar. Haberde uzun uzun, detaylı bir şekilde bu konu ile ilgili “resmi açıklamanın” nasıl da yanlış olduğu irdelenmiş.

Associated Press, Washington Post…işlerine geldiklerinde hükümetlerin açıkladığı “resmi açıklamayı” ilahi vahiy gibi savunurlar, bunun dışında bir yorum yapanı “üşütük komplocu” diye yaftalarlar. İşlerine geldiklerinde ise, hükümetin açıklamasını yalanlamak için didik didik uğraşırlar.

Şimdi elbette herkes 11 eylül gibi bir tarihte, kimsenin seyretmediği bir filmin sadece fragmanı üzerinden büyük elçinin öldürülmesine şaşırmıştı.

Asıl şaşırtıcı olan nedense ABD basını Obama hükümetini bu konuda çok sıkıştırdı.

Tam da Obama “dış siyaset” konusundaki seçim tartışmasında Romney’i yenmişken;

Böylesi bir haber bize Libya’da elçilik saldırılarını aynen bizde ki muammalı ve şaibeli bir “uludere faciası gibi hükümeti yıpratma operasyonu” mu dedirtiyor?

Dert şu: Protesto filan bahane, bir grup “profesyonel” Libya’daki elçiliğe saldırı düzenleyecekti, hükümet bunu biliyordu önlem almadı diyor bu tarz haberler

Aynı medyalara “iyi de Bush hükümeti de 11 eylül’ü biliyordu, önlem almadılar” deyince ne hikmetse Bush hükümetine başlangıçta toz kondurmadı kimse, resmi açıklamayı bu medyalar kesin hüküm kabul etti.

Washington Post’un bu haberini hemen FoxNews’da geçmiş, demek 1-2 gün içinde tüm ABD medyası Obama hükümetini “Bile bile elçimizin ölmesini engelleyemedi” diye suçlayacak.

Basın özgürlüğü mü dediniz? Bağımsız ve saygın medyalar mı dediniz?

Yazan - Eki 28 2012. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes