harici haber

İngiltere’de İslamofobi farkındalık ayı

2 Kasım 2012’den itibaren başlayacak olan çeşitli etkinlikler ile İngiltere’deki Müslümanlar bu ayı “İslamofobi farkındalık ayı” olarak kamu oyuna duyurmak istiyor. Londra’daki “Muslim Centre” ülkedeki çeşitli konuşmacıları katılacağı paneller düzenlenecek. Konuşmacılardan bazıları şöyle: Imran Kahn, Steve Hart, Myriam François-Cerrah, Luthfur Rahman, Sahar Alfaifi, Jeremy Corbyn MP, Lindsey German, Sabby Dhalu, Dr Daud Abdullah, Dr Fasal Hanjra, and Hamja Ahsan…

Etkinlik ile ilgili hazırlanan broşürde “İslamofobi İngiltere’de tehlikeli boyutlara ulaştı, bu çirkin fenomen Francis Fukuyama ve Samuel Huntington’un tezleri sayesinde ivme kazandı” diye bir tespit dikkatimizi çekiyor. Çok doğru bir tespit.

Fukuyama ve Huntington gibi isimlerin birer proje olduğu böylece anlaşılır diye umuyoruz. Özellikle Fukuyama gibi abuk sabuk falcılık zırvalarını “futurizm” diye bize yutturmaya çalışan bir medyamız vardı, hoş hala da varlar.

Huntington ise “medeniyetleri çarpıştırmaktan” gizli, gizli zevk alan bir sosyologtur, örneğin ülkemizde pek çok master öğrencisi ondan çok daha derinlikli fikirler üretebilir ama arkalarında medya ve finans destekleri olmadığı için öyle meşhur olamaz.

Bu panelin konusunun İslamofobi olması ve bu “fenomeni” Fukuyuma gibi aslında alakası yokmuş gibi gözüken fikirler saçan bir futuriste bağlamaları önemli bir tespit.

Yazan - Eki 30 2012. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes