harici haber

Libya’da isyancılar halen kimin savaşıyor?

Libya’da kaos maalesef devam ediyor, dailynation’un ve el cezire’nin haberine göre. Libya savunma bakanı Osama al-Jueili, Libya ordusunun Beni Valid’e kontrolü kaybettiğini itiraf etmiş.

Beni Valid, Kaddafi’nin sol kalesiydi, düşmesi zaman aldı.

Bu kentteki çatışmalardan dolayı 40.000 insan evlerini terk etmek zorunda kalmıştı. Ancak şimdi isyancılar bu vatandaşların evlerine dönmelerine izin vermiyorlarmış.

Herhalde Kaddafi bu lejyonerlere anormal miktarda cep harçlığı vermiş ki, hala daha bitirememişler. Bu tarz haberlerde sorulmayan soru şu: Şimdilerde Libya’da “hükümet” kurulmuş olsa da, Kaddafi ölmüş olsa da bu isyancılar kimin için savaşıyor?

Belki de Kaddafi’nin tonlarca parasını “iç eden” Avrupalı ve ABD’li banker ve siyasiler, Kaddafi’nin son kalesinin düşmesini istemiyor. Düşerse bazı sırlar mı açığa çıkar?

Sahi kim bu isyancılar ve kimin için savaşıyorlar? “Bize kaşemizi Kaddafi ödedi o yüzden onun ailesinden biri talimat verene kadar tüm şeref ve namusumuzla savaşacağız” mı diyorlar yani?

Maalesef Suriye’den sonra Libya için de istemeye istemeye “iç savaş” tabirini kullanmak zorunda kalacağız.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Kas 1 2012. Kategori Orta-Doğu. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes