harici haber

Fransa:İslam Katolikliğe Oranla Hızla Yayılıyor

ABD merkezli Hudson ve Gatestone “düşünce kuruluşlarının” yayınladığı bir rapor belki de pek çok Fransız politikacının İslam karşısında son zamanlarda takınmış oldukları “endişeli” tavırların sebebini açıklıyor. Araştırmanın detaylarına girebiliriz ama özetle ortaya çıkan sonuç şu: pek çok Fransız Katoliği sadece kağıt üstünde Katolik. Bunun yanı sıra Müslümanlar dinleri için harıl harıl çalışıyor.

Arz-talep meselesi

Fransa Müslüman Konseyi(MCF) başkanı Mohammed Moussaoui’nin vermiş olduğu rakamlara göre şu anda Fransa’da inşaatı devam eden tam 150 cami var. Son 10 yılda Fransa’da yapılan cami sayısı 2000’den fazla. Fransa’nın önde gelen Müslüman cemaat liderlerinden Dalil Boubakeur’e göre bu rakam çok yakında 4000’e ulaşıcak, sebebi çok basit, çünkü “talep” var.

Fransa Katolik Kilisesi resmi yayın organı Le Croix’in vermiş olduğu rakamlara göre ise son 10 yılda Fransa’da açılan kilise sayısı ise 20. 60’tan fazla kilise ise resmi olarak “kapatılmış”. Fransız halkının %64’üne sorulduğunda kendisini Katolik olarak tanımlıyor ancak düzenli olarak kiliseye devam edenlerin oranı %4. Aynı veri Müslümanlar için geçerli olduğunda Müslüman göçmenlerin %75’i kendisini “inançlı” olarak tanımlıyor, %41’i ise “ibadet eden Müslüman” kategorisinde.

Bu rakamları French Institute of Public Opinion araştırmış, bu şu demek oluyor, yakında Fransız basını bu verileri kullanarak bol bol haber yapar.

Raporların geri kalanı kültürel alanda İslam’ın nasıl Fransız kültürüne galebe çaldığı, özellikle Cuma namazları sırasında Müslüman göçmenlerin nasıl hayatı “felç” ettiği türünden “bilimsel” tespitlere yer verilmiş.

Müslümanları dinlerine Avrupalılardan daha çok sahip çıkıyor

Son yıllarda Müslüman nüfus’un “sürekli ürediği” için Avrupa’yı nasıl Eurobia’ya çevireceği türünden istatiksel zırvalıkların gerçekle hiç bir alakası olmadığını kendileri kabul etmiş, biz de bunu duyurmuştuk. Evet, nüfus çoğunluğu olarak ve zaten teknik olarak da Avrupa’yı fethetmesi gibi bir durum yok Müslümanların. Asıl panikledikleri konunun özüne iniyorlar yavaç yavaş, bizce önemli olan o.

Avrupa insani Kilise’den kaçıyor, Katolik veya Protestan fark etmiyor. Ters orantılı bir şekilde Müslümanlar dinlerine daha çok sahip çıkıp, dört bir elle sarılıyorlar. Müslümanların düzenli ve örgütlü bir şekilde çalışıp, üretmesi ve hatta yaşadıkları ülkenin siyasi hayatına müdahil olmaları tıpkı Türkiye’de olduğu gibi Avrupa’da da bazı “endişeli laik” kesimlerin sinirini bozuyor.

En çok Fransızlara müstahak, endişelenebilecekleri kadar endişelensinler. Son iki yüzyıldır tüm dünyaya “laisizm” dinini ihraç ettiklerinden durup şimdi “tüh ya, vatandaşlarımız Katolik kiliseden neden yüz çeviriyor acaba?” diye düşünüp dursunlar.

Hudson ve GateStone düşünce kuruluşları kime hizmet ediyor?

Yukarıda alıntıladığımız raporu hazırlayan New York kökenli Hudson ve GateStone enstitüleri raporun sonunda kendi görüşlerine yer verip, okuyucularını kışkırtmayı ihmal etmemiş. Bu iki düşünce kuruluşun web sayfasında ne hikmetse hep Filistin meselesinde İsrail’in tarafını tutan analizler var. Ayrıca önemli sayıda sürekli “İslami radikalizm” başlığından haberler ve makaleler yazmışlar.

Cami yapıp, minare dikmenin Avrupa’yı İslamlaştırma stratejisinin bir parçası olduğunu, zira Avrupa’lı Müslümanların Türkiye Cumhuriyeti başbakanından ilham aldığını bu “bilimsel” raporlarına eklemişler. İlham aldıkları nokta kendi tabirleriyle “Camilerin kışla, Minarelerin süngü” olduğu şiirini okuyan bir Türk başbakanı olduğunu belirtmeleri.

Belirtmedikleri nokta ise aynı başbakanın bu şiiri okuduğu için kendilerinin sezon sonu fason üretim olan, ihraç fazlası “laiklik” ürününe göre yargılanıp hapse gönderilmiş olması.

Hudson Enstitüsü veya “Fransız Kamuoyu Araştırma Enstitüsü” fark etmiyor. Bu tarz “saygın” Avrupa ve ABD’li kuruluşlar ortalığı velveleye verip, kışkırtmak için sözde bilimsel rapor kisveleri altında Batı medyalarını tetiklemeye devam edecek.

Yukarıdaki raporu kaleme alan şahsın, Soeren Kern’in, Hebrew University of Jerusalem (Kudüs İbrani Üniversitesinde) eğitim aldığını kısa bir internet araştırması sonucu öğreniyoruz.

Bakalım Avrupa medyası bu rapor üzerine “Ay aman imdat, İslam Katolikliğe galabe çalıyor” diye veryansın edecek mi?

Asıl önemli mesele bu tarz “raporların” Norveç canisi gibi beyinlerden uzak tutulması gerekiyor.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Kas 3 2012. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes