harici haber

İsrail’den İslam aleyhinde belgesel

Hareetz gazetesinde oldukça ilginç bir haber-yorum okuyoruz: “İslam’ı Avrupa’da yeniden markalaştırmanın paradoksu” başlıklı bir yazı. Sol eğilimli bu İsrail gazetesi, bazı İsrailli düşünce kuruluşlarının ve aktivistlerin kendilerine neden Avrupa’da İslamın yayılması ve yükselmesini meseleleri vazife edinerek, tuhaf  bir şekilde, Avrupalıları kışkırtırcasına “İslamı Avrupa’ya entegre etmenin” yollarını aradıklarını alaycı bir dille eleştirmiş.

Haber önce İsrail’in Kanal 10’unda geçen ay yayınlanan “İslam Allah” isimli dizinin haberini veriyor. Hareetz’in iddiasına göre İsrailliler bu belgeseli çok sevmiş, çok reyting almış bu dizi. Filmin ana teması “İslam Avrupa’yı fethediyor”. Hareetz  yazarı Shay Fogelman alaycı bir üslupla, “İşte bu haber İsrail’de bazı odaklar için kabul edilemez bir korku oluşturur” diyor bu belgesel ile ilgili olarak.

Fogelman daha sonra, Avrupa’da bazı “İslam’ı tekrar markalaştırıp, Avrupa’ya entegre etme” çabalarından bahsetmiş. Asıl ilginç olan bu tarz fikirleri Avrupalılara verenler hep İsrailli sanatçılar veya aktivistler. Örneğin bu belgeselin yapımcıları gibi bir İsrailli olan Dana Yahalomi, Avusturya toplumuna “İslamı yeniden markalaştırmak” temalı bir sosyal-deney sunacakmış, zira bu “halk hareketinin” başkanı olan Yahalomi Avrupa’nın çok kültürlülük tartışmalarından rahatsızmış, kendisi gibi pek çok Avrupalı İslamın Avrupa’ya entegre edilmesi gerektiğini düşünüyormuş.

Ayrıca bu “İslam Allah” isimli belgeselin yapımcılarından Zvi Yehezkeli, 2050 yılında Avrupa’nın her ülkesinden Müslümanların çoğunlukta olacağını, örnek olarak İsveç’te yaşayan 200.000 Iraklının yaşadığını, şu an için Malmö kentinde ise nüfusun %20’sini oluşturdukları söylemiş. Yehezkeli’nin iddiasına göre asıl tehlike İngiltere’de en çok bebeklere verilen isim Muhammed’miş, bu çok tehlikeli imiş. Ayrıca bazı “İslami” gruplar Avrupa’yı ele geçirip şeriat getirecekmiş, belgeselin bir diğer temasına göre.

Anlaşılan o ki İsrail’de gösterilen bu “Avrupa’da yükselen İslam” temalı belgesel tipik bir İslamofobi ürünü. Hareetz gazetesinin iddiasına göre belgesel sadece çok reyting almakla kalmamış, İsrail halkı bu belgeseli kendi kamu oylarında hararetle tartışmaya başlamışlar.

Demek ki belgesel yakında Avrupa ülkelerinde de gösterime girer.

Avrupalıları İslam aleyhinde kışkırtmayı hedefleyen bir belgesel önce İsrail halkına gösteriliyor. Asıl ilginci biz bu haberi bir başka İsrail gazetesi olan Hareetz’den öğreniyoruz.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Kas 5 2012. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes