harici haber

Irak’ın geleceği…

Böyle bir başlığa rağmen maalesef hiç bir yorumda bulunmamak en iyisi çünkü belirsizlik sözcüğünün en çok oturduğu yer, söz konusu Irak’ın siyasi geleceği olunca. ABD  “piyade erlerini” Irak’tan çekiyor ancak varlığını daha uzun bir süre bu ülkede sürdüreceğini, özellikle ABD savunma sanayine çalışan taşeron firmalar aracılığı ile Irak’ta askeri varlığını devam ettirmek isteyeceğini duyurmuştuk önceden. Zaten Maliki de hep bu yönde açıklamalar yapmıştı.

Irak Başbakan yardımcısı Salik Mutlak “ABD’nin çekilirken yerine bıraktığı diktatör yüzünden ülke iç savaşa sürüklenebilir” demiş. Zorla tutkal ile tutturulan bir koalisyon hükümetinden şaşırtıcı olmayan bir açıklama. Elbette ülkede her daim bir Şii-Sünni gerginliği ABD’nin işine gelecek.

Mutlak sözlerine şöyle devam etmiş: “ABD hiç bir alt yapı bırakmadı, ülkenin siyasi doğrultusu yanlış yönde, ülke bölünse bile savaşların ardı arkası kesilmez”.

Resmi rakamlara göre 115.000 Irak vatandaşının ölümü ile sonuçlanan bu işgal sonucunda, bazı Iraklıların ABD askerlerinin çekilmesini bayrak yakma törenleri ile kutladığını da okuyoruz.

Mutlak bir başbakan yardımcısı olarak kendi başbakanı için “diktatör” sözcüğünü kullanmış mı gerçekten bilemiyoruz, CNN böyle geçiyor haberi.

Bundan 10 sene önce hiç bir ortalama Amerikan vatandaşı, Şii-Sünni diye bir ayrımdan haberi bile yoktu, şimdi herkesin dilinde.

Şurası kesin ki, hiç kimse şaşırmaz, eğer Irak’ta iç kargaşalıklar artarak devam ederse. ABD’de, “bakın valla tam gidecektik ki, Iraklı dostlarımızı bu halde bırakamayız” diyebilir.

Bizi sadece Irak’ın kuzeyi ilgilendirmiyor, ülkede ki devam eden Şii-Sunni gerginliğinin daha da tehlikeli boyutlara gelmeden, yapıcı, net ve yüksek sesle ifade edilen bir tavır almamız gerek.

Yazan - Kas 9 2012. Kategori Orta-Doğu. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes