harici haber

CIA başkanı neden istifa etti(rildi)?

Film senaryolarında taş çıkartacak bir istifa ile çalkalanıyor ABD medyası. CIA başkanı Petraeus görevinden evlilik dışı bir ilişki yaşadığı için istifa etmiş. ABD başkanları dahil pek çok üst düzey bürokratın evlilik dışı ilişkiye girdiği ve bunu pişkin pişkin itiraf ettiği, ardından bir de helallik aldığı bir toplumda, bu kadar kilit bir görevde olan bir asker, neden kendi isteği ile, üstelik Obama’nın karşı-yöndeki baskısına rağmen, “ısrarla” istifa eder. Metres tutmak ABD’li bir bürokrat için oldukça normal bir durumdur, biraz haberi çıkardı, olay yalanlanırdı, konu unutulurdu.

Ama öyle olmadı. iddiaya göre Obama Petraeus’u istifadan vazgeçirmeye bile çalışmış.

Komplo teorileri havalarda uçuşuyor, o kadar çok şaibe var ki bu işte, ABD’de iri medyada olayı yakından takip ediyor.

Akla en yatkın açıklama:

Hani bizde meclis, 28 şubat komisyonunda bir takım isimleri terletiyor ya, geçtiğimiz ay Libya elçiliğine yapılan saldırılarını ve ABD elçisinin öldürülmesi olaylarını soruşturma komisyonu var ABD meclisinde, işte o komisyon Petraeus’u dinleyecekti önümüzdeki hafta. Çünkü ABD kamu oyu, bu elçilik saldırısı ile ilgili ciddi bir güvenlik zafiyeti olduğunu düşünüyor, zaten bu yüzden de komisyon kurulmuş.

İşin ilginci FoxNews’tan, CNBC’ye kadar bütün iri medyalar bu konu ile çok ilgili. Hatta, çok daha tuhafı medya devi Rupert Murdoch bile geçmiş twitter’ın başına “zamanlaması çok manidar, çok şüpheli bir istifa, bunun arkasında başka şeyler var” diye tweet atmış.

CNBC’ye katılan konuklar mevzuyu tartışıyorlar, birisi diyor ki, “mesele sadece Libya saldırısı, elçimizi koruyamamaları değil, CIA Suriye’de “terörist” gruplara, ABD’nin terörist ilan ettiği gruplara silah sağlıyor, bu ciddi bir skandal, bunun üzerine gidilmesin diye Petraeus istifa etti”

Lafı getirdikleri nokta, dış siyaset konusundaki şüpheleri ve beceriksizlikleri ört bas edip, Obama’yı korumak için Petraeus kendini feda etti.

İri medyanın bu olaya ilgi göstermesinin sebebi, Obama’nın yeniden seçilmesinden duydukları dert olabilir.

İri medya, küresel sermayenin emrinde, ABD halkının ekonomik gidişatının kötülüğünü sorgulamasını istemiyor.

Zira internet çağında halk bir şeyi sorguladı mı “resmi açıklamaların” çok ötesine geçebiliyor, teorik de olsa.

ABD halkı, ekonominin gidişatının kötülüğünü sorgularsa, ABD’nin tuhaf ve şeytani finansal yapıları deşifre olmak zorunda kalabilir.

Bu yüzden Obama’yı “ekonomiyi düzeltmesin, bu mesele kurcalanmasın” diye, ABD halkı umursamadığı halde, tüm medya gündemini Libya-Suriye-CIA başkanı meselesine boğacaklar.

Cidden ABD halkı umursamıyor, Suriye, Libya ne olacak olsun diyor, zira 50 milyon ABD’li karne ile yiyecek alıyor.

Bu yüzden iri medya sürekli Obama’ya dış politika üzerinden vuracak.

Zira ABD dış politikasının sürekli gündemde olması, aynı zamanda sürekli İsrail’in yanında olma mesajının verilmesi, bu konunun gündeme gelmesi demek.

ABD iri medyasının ödü kopar, eğer ABD halkı “bize ne yahu İsrail, Suriye, Libya vs. Ne halleri varsa görsünler. Ben cebime giren paraya bakarım, zaten eve ekmek getirmek zorlaştı, zaten evin kredisinin taksitlerini ödeyemiyorum” derlerse…

Obama’da artık lobilerin baskısını umursamadan, sadece ekonomiye ağırlık verir, İsrail’in dümen suyuna gitmek zorunda değil, hele İran’ın vurulması konusunda. Zaten 3.dönem daha seçilmesi kanunen yasak.

İşte bütün bu resmin ışığında CIA başkanın “dokunaklı ve pişmanlık” dolu bir mektupla istifa etmesi meselesini, her türlü cımbız ve büyüteç ile inceleyip, Obama’yı köşeye sıkıştırmak için kullanacak ABD’nin iri medyası.

Cidden Rupert Murdoch’un bile bu konuda “şaibe var, üstüne gidilmesi” demesi tuhaf değil mi?

Tuhaf, olayın kendisi kadar tuhaf.

Belki de Obama’nın kendisi istemiştir, iddiaların aksine. “Sen beni koruyamadın, tam seçimler öncesi, istihbarat almana rağmen Libya elçiliğimize saldırdılar, ben köşeye sıkıştım, bana yardım etmedin…sessizce istifa et şimdi, özel hayatını bahane ederek, ben komisyonların seni daha fazla didiklemesine karşı korurum” demiş olabilir mi Obama?

Olabilir, akla gelebilecek her türlü yorum ABD tvlerinde uçuşuyor.

Geleneksel anlamda “medya” yeryüzünden yok olmadığı sürece, gerçeğin üzeri hep örtük kalacak.

Bizim medyalarda en fazla, “oh olsun çuvalcı general gitti” diye sevinecek, olayın farklı boyutları, özellikle Suriye meselesi ile CIA’nın ilişkisi üzerine yapılan iddialar değerlendirilmeyecek, incelenmeyecek.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Kas 11 2012. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes