harici haber

Katar’ın Avrupa aşkı

Katar’ın “modern” dünyaya duyduğu aşk dillere destan bir boyutlara ulaşıyor. Özellikle Katar Fransa ile sıkı fıkı ilişkiler geliştiriyor, bu yakınlık özellikle FrontPage veya Expose gibi ulusalcı dergilerin asabını bozmuş.

Ancak cidden bizim de anlamadığımız Katar, Avrupa’nın bu “şişirilmiş, sanal zenginliklerine” niye bu kadar tamah eder?

Qatar Investment Authority, Almanya’da Volkswagen’in %17’sine  Porsche’un %10’una ve inşaat devi Hochtief’in %9’una sahip. Acaba Türkiye, içimizdeki yabancılara rağmen, yerli oto üretse Katar’lı dindaşlarımızı bu konuya cezbedebilir miyiz?

Katar İtalya’da Valentine isimli moda firmasını satın almış, ayrıca Berlusconi’nin AC-Milan futbol takımını Katar Emirine satması gündemdeymiş.

Daha da beteri, Katar Londra borsasının %20’sine sahip. Ayrıca Katar’ın Paris St.Germain futbol takımında, Fransız petrol şirketi Total Oil grupta hisseleri var. Londra’nın en yüksek gökdeleni Shard Tower’ın %95’ini finanse etmişler.

Avrupa kafasının “sanal” olarak ürettiği zenginlikleri Müslüman ülkelere fahiş fiyatlara satması ne acı.

Tam bu noktada Peygamberimizin(sav) şu hadisini hatırladık:

“Sizden öncekilerin yollarına karış karış ve arşın arşın mutlaka tâbi olacaksınız. Hatta bir keler/sürüngen deliğine girseler, onların arkasından gideceksiniz.” Ashâb sordu: “Yâ Rasûlallah! Yahûdilerle hıristiyanlara mı?” “Ya kime olacak?”

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Kas 17 2012. Kategori Orta-Doğu. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

1 Yorum - “Katar’ın Avrupa aşkı”

  1. siyasi yöndende pek anlaşıyor türkiye ile

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes