harici haber

ABD medyaları İsrail’e sırt çeviriyor

Skandallarla gündeme gelen medya devi Rupert Murdoch bu aralar twitterin başına geçmiş, ilginç laflar ediyor. Önce CIA başkanının istifası üzerinden değişik tepkiler koymuştu. Şimdi de Gazze’deki vahşeti “olduğu gibi gösterdikleri” için ABD medyasına bozulmuş. Diyor ki bir tweetinde “ABD medyası neden İsrail’e düşman kesildi?”

ABC, CNN, Foxnews gibi “her koşulda kayıtsız şartsız İsrail’e destek veren” ABD medyaları bu sefer artık “bıçak kemiğe dayandığından mıdır, yoksa başka planlar mı dönüyor bilinmez, Gazze’de ölen çocukların resimleri yayınlıyorlar. Belki de Netanyahu hükümetine “yeter dur zira artık siyonizme zarar veriyorsun” diyorlar. Çünkü ForeignPolicy’de yayınlanan bir analizde İsrail hükümeti eleştirilerek deniliyor ki, “Böyle giderse siyonizmin en büyük propagandası çökecek, Tel Aviv’in tüm dünya yahudileri için güvenli liman olduğu fikrine artık kimse inanmayacak”.

İşte bütün bunlara bir de BBC’de yayınlanan sirenler eşliğinde sığınaklara kaçışan Tel Aviv vatandaşlarının görüntüleri biniyor, bir kadın diyor ki BBC muhabirinin uzattığı mikrofona, “bize Tel Aviv’in çok güvenli olduğu söylendi, artık buna dayanamam çocuğumu alıp İngiltere’ye geri döneceğim.”

İşte bütün bunlar normalde her türlü hasır altı operasyonu üzerinden Filistinlileri hiç umursamayan, her daim İsrail’e destek veren ABD medyaları rahatsız etmiş, Netenyahu hükümetini uyarıyorlar, “aşırı giderek davamıza zarar veriyorsun” diyorlar.

FoxNews bile tarihinde ilk defa “ölen Gazze’li çocukların” fotoğraflarını yayınladı.

Rupert Mordoch gibi bir kafa ise bunları algılamıyor, ABD medyasını dönek olmakla suçluyor.  Bu tweetleri ile ilgili İngiliz Guardian gazetesinde yayınlanan bir analize göre Murdoch şunu demek istiyormuş: ABD yahudileri o kadar cumhuriyet düşmanı liberallerdir ki, İsrail’e bile ihanet ederler.

Bütün bunların ışığında başbakanımızın İsrail’e yaptığı “artık 2008’in şartları yok” uyarısı çok manidar oluyor, ABD medyası bile İsrail’i yalnız bırakacak böyle giderse.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Kas 21 2012. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes