harici haber

.islam uzantılı internet alan adları geliyor

Merkezi Los Angeles’da bulunan ve ABD hükümeti için ve onların adına internet hakkında pek çok karara imza atan ICANN isimli kuruluşun yaptığı açıklamaya göre, Mayıs 2013’ten itibaren yeni uzantılı domain yani alan adları devreye girecek, bunlardan biri de .islam olacakmış.  Tam adı Internet Corporation for Assigned Names and Numbers olan bu kurum, bağımsız ve kar amacı gütmeyen bir organizasyonmuş. Internet ile ilgili pek çok uluslararası yönetmeliğe bizzat onlar karar veriyor, bilgisayarların işletim sistemlerini ve diğer internet yazılımlarını üretenlerde buna uymak zorunda kalıyor.

.islam domainlerini yeni listelerine almalarının sebeplerinden birisi bu konuda kendilerine çok talep gelmesiymiş.

Bu konu ile ilgili 50 ülkenin oluşturduğu bir konsorsiyum bu yeni alan adlarına gelen itirazları değerlendiriyormuş. GAC yani Government Advisory Committee ICAAN’a danışmanlık veren bir komite. Tahmin edebileceğiniz gibi .islam alan adına bazı ülkeler itiraz ediyormuş, zira gerekçeleri din ile alakalı alan adları olmasın, belli başlı tekellerin eline geçer endişesi ile.

Biz bu GAC’a Ulaştırma bakanlığı nezdinde üyeyiz. Birileri itiraz etmeden .islam diye bir domainin dolaşıma çıkması kötü olmaz, en azından birileri engellemeye kalktığına göre bu konuda hamle yapmak gerek.

Yazan - Kas 23 2012. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes