harici haber

ABD, Afganistan’da 2014 yılından sonra 10.000 asker bırakmayı planlıyor

ABD’nin Afganistan’dan çekilmeyeceğini, zira bölgedeki ABD çıkarlarının buna müsait olmadığını, bu yönde yapılan açıklamalarının hep reklam kampanyası olup, seçim propagandası olduğunu söylemiştik. Şimdi de hem yahoonews, hem wall street journal, hem de military.com bu öngörümüzü onaylamış oluyor zira Obama, 2014 yılından sonra da Afganistan’da 10.000 asker bırakmaya devam etme kararı almışlar.

ABD yönetimi bu karara sebep olarak Taliban’ın durdurulamayışını gösteriyor ama daha önceden bu satırlarda uzun uzun Çin-Pakistan yakınlaşması üzerinde yazmıştık. ABD, en nihayetinde Çin’i, çevrelemek isteyecektir, bu yüzden Çin’e en yakın noktaları elinden geldiğince işgal etmek ve oralara çöreklemek için her zırva komployu uyduracaktır. Kalkıp Pakistan veya Hindistan’ı işgal edecek değil ya…

Ayrıca haritaya bakınca Afganistan’ın ne kadar stratejik bir yerde olduğunu görürüz, hem İran’ı sıkıştır, hem Çin’e göz dağı ver, hem de Türkmen ve Özbek doğal gaz yataklarına maydanoz ol, daha ne ister ki ABD?

Bu noktadan sonra ABD medyasına tek bir iş düşüyor, o da Kabil yönetiminin ne kadar beceriksiz olduğunu, Taliban’ın ne kadar canavar olduğunu filan anlatıp duracaklar ki, ABD’nin Afganistan işgali devam etsin.

Bu konuya dair daha önceden yazdığımız yazıların bazıları:

ABD, Afganistan’da kalmanın yollarını arıyor

Afganistan’dan çekilmenin maliyeti üzerine

Afgan cephesinde yeni bir şey yok

ABD ordusu Afgan tarihini yeniden yazdırıyor

Amerika Afganistan’dan niye çıkmaz?

Çin-Pakistan ittifakına karşı, ABD-Hindistan yakınlaşması

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Kas 27 2012. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes