harici haber

Kabil’den ülke dışına milyonlarca dolar kaçırılıyor

Kısa bir süre önce Irak’ta garip dolar hareketleri diye bir haber yapıp, Irak işgalinden beri ABD ve Pentagon’un maruz kaldığı tuhaf yolsuzluk suçlamalarına dikkat çekmiştik. Şimdi ABD’li SeattleTimes gazetesinde öyle bir haber okuyoruz ki, konu ile ilgili bir önceki Irak haberimizi alın, Irak sözcüklerini Kabil ile değiştirin, haber aynı haber içerik olarak.

Afganistan’ın merkez bankası olan Kabil Bank’tan yirmiden fazla ülkeye dolar kaçırılmış. Bazen bu kaçırma işlemleri için yolcu uçaklarında yiyecek servis etmek hizmetine yarayan yiyecek-içecek dolapları kullanılmış.

Haberin kökeni de haberin kendisi kadar ilginç. Haberi Associated Press ajansı geçmiş. Bu rapor “isminin açıklanmasını istemeyen uluslararası sponsorların” katkısı ile yayınlanmış. Raporu basına duyuran ise Drago Kos, Independent Joint Anti-Corruption Monitoring and Evaluation Committee’nin başkanı. Yani Bağımsız Anti-Yolsuzluk Gözleme ve Değerlendirme Komitesi. İlginç geliyor kulağa, böyle bir komitenin varlığından ilk defa haberdar olduk.

Kabil’den bu kadar çok miktarda parayı kim nereye kaçırıyor?

Raporun detayları tam içler acısı. Milyonlarca dolar “kredi” bankanın sahiplerine verilmiş. IMF sıkıştırıyormuş Afgan hükümetini, size verdiğimiz krediler nasıl buhar oldu diye?

Sakın ABD “Afgan halkının refahı ve alt yapı hizmetleri için harcıyacaz” dediği yardım paralarını sakin sakin geri alıyor olmasın?

Global banker-vampirler, ABD veya Avrupa gibi ülkelerde, medyalarının ve savcılarının gözleri önünde böylesi yolsuzluklara imza atacak değil ya, kargaşa olan yerler daha müsait bu tarz çetrefil kara para taklalarına.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Kas 29 2012. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes