harici haber

Hollanda’da dine hakaret serbest bırakılıyor

Biz bir yandan Filistin’e BM’de vermedikleri destekten dolayı Hollanda’ya gıcık olmaya devam edelim, WashingtonPost’a Hollanda parlamentosu ile ilgili tuhaf bir haber okuyoruz. Siyasiler zaten 100 yıldan bu yana kullanılmayan “kutsala hakaretin engellenmesine dair” kanunu yürürlükten kaldırıyorlarmış.

Gerekçe ise her zaman ki yavan terane: İfade özgürlüğü

Bu sayede Hollanda’da her türlü dini değerlere hakaret etmek “kanunen” serbest olacak.

Aynı haberi RussiaToday’da geçiyor.

Her ikisinde de önemli bir not var, o da, Hollanda’da polislere ve kraliçe Beatrix’e hakaret etmek halen suç sayılacakmış. Polisleri anladık da, niye kraliçe korunuyor? Madem ki ifade özgürlüğü varsa?

İşte burada “modernite ve şirk” arasındaki bağlantıyı anlamayanlara güzel bir tefekkür penceresi açılabilir. Eğer bir ülkede dini değerlere sövmek serbest ama ülkenin kraliçesine hakaret etmek yasak ise, pagan ritüel geleneğine göre o kraliçe ilahlaştırılmış demektir. Çünkü paganizmin çağdaş “teorisyenleri” der ki, “Biz pagan sembolleri sadece kutsarız, onlara tapmayız. Onların bizim için sembolik değeri vardır.”

Peki kraliçenin “sembolik” değeri dini değerlerden daha önemliyse, Hollanda için bu ne demek?

Demek ki Hollanda’da aslında resmi dini putperestliktir.

“Beatrix hanım aslında kraliçe değildir, onu halk seçmemiştir, o kendisini kraliçe zannediyor” dersek hakaret etmiş olur muyuz?

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Ara 1 2012. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes