harici haber

Mary’e iş var, Hatice’ye iş yok

Fransa’da yayınlanan bir araştırmaya göre, özellikle Afrika ülkelerinden gelen göçmenler iş başvuruları sırasında ırkçılığa maruz kalıyor. Kaliforniya üniversitesinden Claire Adida ve Sorbonne Üniversitesinden Marie-Anne Valfort’un ortaklaşa yürüttüğü bir çalışma National Academy of Science’da yayınlanmış. Bu çalışma Fransa’daki ırkçılığı ilk defa din bazlı bir temele oturtuyor.

Araştırmada Senegalli göçmenler örnek grup olarak alınmış. Hristiyan bir göçmen iş başvurusunda bulunduğunda, Müslüman bir isme sahip olan göçmenden çok daha fazla şansa sahip olup, kendilerine geri dönüş yapılırken, eğer başvuranın ismi Müslüman ise, işverenler tarafından geri dönüş hemen hemen hiç olmuyormuş.

Deneme amaçlı olarak araştırmacılar iki adet birbirinin aynısı cv hazırlamışlar. Birinin ismi Marie Diouf olarak yazmışlar, diğerinin cv’sini Khadije(Hatice) Diouf olarak göndermişler. Araştırmacılar iş verenlerin Marie isimli cv’ye çok daha fazla geri dönüş emaili attığını belirtiyorlar.

Fransa’da 6 milyon Müslüman yaşıyor, bu rakam Avrupa’da en fazla Müslüman topluluk demek.

2004 yılında kamusal alanda başörtüsünü ilk defa Fransa yasaklamış, diğer Avrupa ülkeleri onları takip etmişti.

Fransa’da hakim genel zihniyet “Bizim cumhuriyetimiz her türlü etnik kökene karşı gözü kapalıdır”

Ancak bu araştırma sonucunda bunun böyle olmadığı ortaya çıkıyor.

Barış Tarımcıoğlu/haricihaber.com

Yazan - Ara 5 2012. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes