harici haber

Pentagon’un sözünden çıkmayan ABD medyası

İran’ın yeni bir ABD yapımı insansız hava aracını ele geçirip yere indirmesinin ABD medyalarında veriliş tarzı, bizim basın-yayın okullarında ders notu olarak okutulmalı.

Skandal ibresi yüksek bir haber olduğu için, İran’ın PressTV’sinin ilk önce duyurduğu habere ABD medyası doğal olarak hemen atlamış, ancak bir kaç saat içinde Pentagon’un yaptığı yalanlama açıklamasını “ilahi hüküm” olarak gördüklerinden konunun üzerine bir daha gitmemişlerdi.

Ardından İran’lı yetkililer, ısrar ederek, “ABD’li komutanlar insansız hava araçları envanterlerini bir daha saysınlar” deyip, yakaladıkları iha’nın video görüntüsünü yayınladılar.

Bu ikinci video Pentagon’un ilk açıklamasını bariz bir şekilde yalanlıyordu.

Ancak bu sefer bu video ABD medyalarında hemen hemen hiç yer almadı.

Belli ki “özgür ABD basını” Pentagon’dan bu yönde talimat almış.

Aradan bir kaç gün geçip, sosyal medya ağlarında İran’ın yayınladığı, sapasağlam bir şekilde ele geçmiş iha’nın görüntüleri yayınlanınca, ABD’nin “ekonomi haber kanalı” Bloomberg’de küçük bir haber görüyoruz.

“Pentagon yetkilileri İran’ın yayınladığı video’daki iha’nın ABD yapısı gibi “gözüktüğünü” kabul etmişler.”

“Gibi gözüktüğünü” kabul etmişler, ne matrak bir reklam kokan cümle, basın dili taklası.

Pentagon yetkilileri önce İran’ın iddialarını yalanlamıştı, şimdi çark ettiler.

Ayrıca Pentagon yetkilisi şöyle eklemiş “ScanEagle tipindeki insansız hava aracı zaten çok kötü bir teknolojidir, genelde balıkçılık ile uğraşan özel gemiler kiralar.”

What?

Yani İran hava kuvvetleri ABD ordusundan değil de, dikkatsiz, beceriksiz bir balıkçı gemisinden kalkan bir insansız hava aracını yakaladı, eh, ne tesadüf ki, bu inansız hava aracı da, made-in-usa’mış.

Bloomberg de ciddi ciddi bu “balıkçılarındır herhalde” açıklamasını yayınlamış.

Herhalde ABD’li ünlü stand-up  komedyenleri bu fırsatı kaçırmazlar.

Benzer bir olayın biz de olduğunu düşünün, medyamızın büyük bir kesimi ağızlarının suyunu akıta akıta hükümete, genel kurmaya saldırıp dururdu. Ekranlarımız uzmanlardan geçilmezdi.

Böyle basit bir örnekte bile ABD medyasının nasıl milli hassasiyetlere sahip olup, düşman gördükleri bir ülkenin propagandası olarak yorumladıkları bir haberi, kendilerini komik düşürme pahasına yayınlamadıklarını, kendi “komutanlarını” aklamaya çalıştıklarını görüyoruz.

Basın özgürlüğünde yere göğe sığdırılamayan ABD’den bahsediyoruz. Hiç bir kelli felli ABD’li köşe yazarı, “Bu ihalar çürük mü? Üretici firma Boeing hesap versin, yetkililer uyuyor mu?” diye bas bas bağırmıyor.

Belli ki, sesi cılız çıkan bağımsız medyaları dışında ABD medyasının büyük bir çoğunluğu Pentagon’un sözünden çıkmıyor. Ya da zaten halihazırda ülkelerinin itibarlarını zedelememek için gerekli hassasiyetleri gösteriyorlar.

Sahi neden bazı “Türk” medyacıları, ülkelerinin itibarlarını zedelemek için özellikle uğraşırlar? ABD medyasının bu olayı ele alış biçimini incelerken kaçınılmaz olarak hep bu soru geldi aklımıza.

Barış Tarımcıoğlu/haricihaber.com

Yazan - Ara 7 2012. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes