harici haber

İngiltere’de Hristiyanlık düşüşte, İslam yükselişte

İngiltere’deki 2011 yılının nüfus sayımları sonuçları yeni açıklanıyor, batılı haber ajanslarında sonuçlara dair ilginç yorum ve tespitler var. Bir kaç güne kadar İngiliz tabloid gazeteleri de bu haberlerin üzerine atlar, felaket tellallığı yaparlar. Ne de olsa 12 aralık geçti bir şey olmadı, 21’sine kadar çok var.

Rakamlar ancak cidden ilginç:İngiltere’de kendini Hristiyan olarak tanımlayan insanların sayısı son 10 yılda 4 milyon düşmüş.  Bu %72’den %59’a bir düşüş demek.  Ateistlerin sayısı 7 milyon’dan 14.4 milyon’a çıkmış. İster inanın ister inanmayın İngiltere’de kendini hala Druid olarak tanımlayanlar da var. Bu antik bir ağaca tapmak ile ilgili, hatta tapınak şövalyeleri ile bağlantılı bir büyücülük tarikatıdır.

Daha da beteri kendini “jedi knight” olarak tanımlayan bir kitle de varmış İngiltere’de dini inançları sorulduğunda. Hani şu “kurmaca” Hollywood filmi var ya, Star Wars, yıldız savaşları. Oradaki hayali insanların inançlarını kendilerine din olarak almış bu gençler, Jedi şövalyesi olarak. Trajedinin bu kadarı pes dedirtir, hadi “düz” ve “normal” putperestleri anladık, onların iddiasına göre geçmiş atalarına saygılarından dolayı bir takım heykel veya totemlerin önünde eğilip kalkarlar. Ancak bir hayali bir film karakterleri için uydurulmuş bir dinin gerçek hayattaki takipçisi olmak nasıl bir sapıklıktır, cehalettir?

Müslümanların sayısı %3’ten %5’e artmış. 2.7 milyon Müslüman topluluğu, İslam’ı İngiltere’de en büyük ikinci bir din yapıyor.

Bu rakamdan dolayı haber ajanslarının çoğu alarm verir bir tonda “İngiltere’de İslam yükselişte” diye vermişler haberlerini. Dertleri belli, Müslüman göçmenler çocuk yapmasın. FoxNews ise “İngiltere artık daha az beyaz, daha az Hristiyan olacak” diye geçmiş haberi.

Bu tarz haberlerin altında “müstahak bize, artık hükumetimizin misyonerlik faaliyetlerini desteklemesinin zamanı geldi” gibisinden yorumlar var. Belki de İngiliz derin devletinin derdi bu, sonradan mesela sol gruplar, devletin böyle faaliyetleri ayyuka çıkar da eleştirmesinler diye şimdiden kamuoyu oluşturuluyor. Devlet kalkıp der ki, “eh ne yapalım kendi vatandaşlarım istedi, misyonerlik faaliyetleri yapmak gerekti.”

Bu nüfus sayımları rakamları hiç kendi rızası ile İslam’a geçen İngilizlerden bahsetmemiş. Oysa hatırı sayılır bir kitle olduğunu biliyoruz. Zaten bütün dert buradan kaynaklanıyor. Laikliği kendileri icat ettiler, neden hayıflanıyorlar şimdi insanlar kiliseye gitmiyorlar diye?

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Ara 13 2012. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes