harici haber

İsrail, Katar emirinin Abbas ziyaretine onay verdi.

Hareetz gazetesinin haberine göre, İsrail, Katar emiri Halife bin Hamed El Sani’nin Batı Şeria’ya yapacağı ziyarete onay vermiş. Gazetenin iddiasına göre İsrail yönetimi bu ziyaretten emirin Abbas’a yardım etmesini umut ediyor. Zira Abbas yönetimindeki Filistin yönetimi gücünü gittikçe kaybediyormuş ve Katar emirinin Filistin’e yapacağı finansal yardımı çok önemsiyormuş.

Abbas liderliğindeki Filistin yönetiminin ciddi bir finansal kriz içerisinde olduğu belirtiliyor.

Abbas’a Birleşmiş Milletlerdeki hamlesinden dolayı bozuk çalsa bile İsrail, söz konusu Hamas’a rakip olsun, Hamas’ın eli zayıflasın diye Abbas’a her türlü desteği veriyor.

Özellikle Suriye meselesi üzerinden Türkiye-Katar-Suud işbirliğinden bahsediliyor, herhalde bizim “orta-doğu” algımız ile Katar emirinin “orta-doğu” algısı arasında ciddi farklar vardır.

Katar emiri daha önce Gazze’yi de ziyaret etmişti, bu ziyareti İsrail kınamıştı.

Ne olursa olsun Filistin halkının Hamas’a olan desteği ortada ve son İsrail saldırılarından sonra bu destek artmış durumda.

Yazan - Ara 22 2012. Kategori Orta-Doğu. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes