harici haber

Sütün içi ilaç deposu

İspanya’daki Jaen üniversitesi doktorları bir araştırma yayınladılar, ülkenin tarım, gıda ve kimya jurnalinde. Araştırmada aralarında keçi, koyun, inek ve insan sütlerinin de bulunduğu 20 farklı sütü incelemişler ve sütlerin içinde 20’den fazla ağrı kesici, anti-biyotik, seks hormonu, büyüme hormonu çıkmış.

Araştırmacılar “aşırı duyarlı” metodlar ile bu analizleri yaptıklarını ve buldukları “kimyasal katkı maddelerinin” oldukça az miktarda olduğunu ve bu yüzden süt içenlerin endişe etmemeleri gerektiğini söylemişler.

Bu son cümle biraz fazla “aşırı yorum” gibi geldi bize. Zira bu kadar farklı süt numunelerinin içinde neden bu kadar farklı “ateş düşürücü anti-biyotik” olsun orasını anlamadık.

Araştırmaya göre en çok ineklerin sütünde en fazla farklı miktarda ilaç ve kimyasal katkı bulunmuş. Jaen üniversitesi araştırmacılar ayrıca kendi keşfettikleri analiz metodunun çok yeni bir teknolojiye dayandığını, bu tarz bir analiz ile daha önce mümkün olmayan ayrıştırmalar yapabildiklerini belirtmişler.

Bu kadar çok maddenin zararlı olmayacağını çünkü çok az miktarda olduğu fikrini bazı bilim adamları kabul etmiyor. Zira, bu sadece bedenin nasıl toksinleri attığına bakacağını söylüyorlar.

Her ne ise, İspanya’daki bu süt araştırmasının ülkemiz genelinde de yapılmasını temenni ediyoruz.

Aşağıdaki resimde sütün içinde bulunan ilaçların bir listesi var.

Barış Tarımcıoğlu/haricihaber.com

Yazan - Ara 30 2012. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes