harici haber

Kızıl Haç’a göre Avrupa’yı ayaklanmalar bekliyor

Uluslararası Kızıl Haç örgütünün başkanı Yves Daccord’un, Danimarka’nın Danish Daily Politiken gazetesine verdiği demece göre, Avrupa’yı önümüzdeki aylarda şiddet dolu protesto gösterileri bekliyormuş ve bu yardım örgütü Kızıl Haç, Afrika veya Orta-Doğu gibi “sorunlu” bölgelerde görev yapan çalışanlarını artık Avrupa kıtasına kaydıracakmış, zira Daccord’un iddiasına göre Avrupa’da durum hiç iç açıcı değilmiş.

Daccord, Avrupalı vatandaşların üzerinde ekonomik krizin getirdiği bir baskı ve her geçen gün daha çok fakirleşmekten dolayı strese olduğunu söylüyor ayrıca. Bütün bunları sonucunda Avrupa’da meydana gelebilecek toplumsal şiddet olaylarına Kızıl Haç hazır değilmiş. Örgüt başkanı özellikle insanların yavaş yavaş kitleler halinde açlık sınırına doğru hızla gittiği İspanya ve Yunanistan gibi güney Avrupa ülkelerinde ayaklanmalar ve benzeri protesto eylemleri bekliyormuş.

Avrupa Birliği istatistik ajansı Eurostat’ın verilerine göre bugün itibari ile 120 milyon Avrupalı fakirlik sınırının altında yaşıyormuş.

Europe Online dergisinin raporuna göre, hükumetlere duyulan güvensizlik ile artan yiyecek fiyatları böylesi toplumsal şiddet olaylarını tetikleyebilirmiş.

Bazı yorumlara göre Kızıl Haç’ın bütçesinde ve genel olarak Avrupa birliği ülkelerinin “sosyal güvenlik” bütçelerinde azalmalar meydana geldiği için Kızıl Haç’ın başkanı böyle biraz abartılı bir yorum yaparak “Avrupa’yı toplumsal şiddet olayları bekliyor, hazırlıksız yakalanabiliriz” diyor. Ama en azından bu doğru ise bile, yani Kızıl Haç’ın bütçesi kısılıyorsa, bu da Avrupa’nın ciddi bir çöküşe doğru gittiğini gösterir.

Bu haberden bir başka çıkardığımız nokta, Kızıl Haç’ın sadece bir yardım kuruluşu olmayıp, bal gibi siyasi bir kuruluş olduğu. Batı’nın Doğu’yu sömürmesi temeline dayanan Oryantalizm’in yani Şarkiyatçılığın en önde giden örtülü neferlerinden biridir Kızıl Haç. Ve bugün kalkmış, “Artık ötekiler ile değil, kendi sorunlarımızla ilgilenmemiz lazım, Avrupa’yı kötü günler bekliyor” diyor.

Ancak bütün bu gelişmelere rağmen her ne hikmetse bizim iri medyalarımız Avrupa’nın ciddi çöküşünü haber yapmaktan ziyade hala Türkiye’nin AB’ye girmesini kutsal bir misyon gibi görmeye devam ediyor.

Barış Tarımcığlu/Haricihaber.com

Yazan - Oca 3 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes