harici haber

İngiliz ders kitabı İsrail’i haritadan sildi

Bu başlığı IsraelToday gazetesi atmış.

Tüm dünyada İngilizce öğretim metod kitapları yayınlayan Garnet Education isimli İngiliz yayın evi, Terry Phillips tarafından yazılmış Skills in English Writing – Level 1 isimli kitapta yayınladıkları bir haritada İsrail topraklarını “İşgal edilmiş Filistin bölgesi” olarak göstermiş.

Bu haber Israel Today’da çıkıyor, hemen ardından yayın evi web sayfalarında bir açıklama yaparak özür diliyor ve bunun firma ile ilgili olmadığını, editoryal bir hata olduğunu ve söz konusu kitabın satışta olmadığını söylüyor.

Ancak Nottingham bir kolejde öğretmenlik yapan Liz Wiseman bu kitabı gördüğünde “şok geçirdiğini, gözlerine inanamadığını” söylüyor.

İsraelToday gazetesi bu olayın maksatlı olduğunu ve basit bir hata olmadığını iddia ediyor.

Bu habere önde gelen İngiliz gazetesi Guardian da geniş yer ayırmış.

Tahmin edebileceğiniz gibi her iki gazetedeki bu haberlerin altında pek çok okur konuyu tartışıyor.

Bizim de hemen aklımıza son Gazze saldırılarında İngiliz devlet televizyonu BBC’nin açık bir şekilde İsrail’i çok ciddi bir şekilde eleştirmesi aklımıza geldi.

Demek ki bu tarz harita şokları sadece Türkiye’nin başına gelmiyormuş. Şimdiye kadar pek çok Avrupalı yayında, Türkiye’nin toprak bütünlüğüne dikkat ve saygı gösterilmeyen haritalar yayınlanmıştı.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Oca 5 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes