harici haber

Mısır’da 8 milyon köpek mumyası bulundu

İngiliz gazetesi DailyMail’in iddiasına göre Mısır’ın Sakkara çölünde Cardiff üniversitesi tarafından yürütülen arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda 8 milyon adet köpek mumyası bulunmuş. Bu kazı çalışmasının finansal sponsoru National Geographic dergisiymiş.

Bu köpek mumyaları 2500 yıl önce inşa edilen karmaşık bir yer altı tünelleri sistemindeki katakomblara yerleştirilmiş.

Arkeologların iddiasına göre bu kadar çok köpeği, yıllarca Anubis adlı Mısır “putuna” kurban etmek isteyen “hacılar” getirmiş.

Gazetenin “8 milyon köpek mumyası bulundu” iddiasına rağmen ellerinde bu anormal sayıyı kanıtlayan fotoğraf olmaması dikkat çekici.

Cardiff Üniversitesi Arkeoloji, Din ve Tarih bölümünden Dr. Paul Nicholson “antik Mısır’daki dindar insanların bu tarz adak eylemlerinde bulunup, köpekleri kurban edip, mumyalanma ücretini ayrıca yetkililere ödemiş olabileceğini” iddia ediyor.

Bu durumda bu kadar çok köpek kurbanın mumyalanma ücreti üzerinden “din yetkililerinin yani Mısırlı rahiplerin” iyi bir rant kapısına sahip olduğu ortaya çıkıyor.

Böylesi bir “rant kapısı” tarih boyunca her zaman putperestliği beslemiştir.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Oca 5 2013. Kategori Bilim-Teknoloji. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes