harici haber

ABD’de istenmeyen kanal El Cezire

ABD siyasetinin önde gelen simalarından Al Gore elindeki CurrentTV’yi, El Cezire kanalına satması sonucunda ABD’de eleştirilerin hedefine oturdu. El Cezire’nin ABD’de yayın yapmasını istemeyenler Al Gore’u yaylım ateşine tutarken her zaman ki gibi İslamofobik çığırtkanlıklarını konuşturuyorlar. Rush Limbaugh isimli meşhur radyo yorumcusu, programını sunduğu kadınlara dönüp, “artık burka ve peçe takmanızın zamanı geldi” diye espri yapıyor.

FoxNews’tan Bill O’Reilly Al Gore’u “anti-Amerikancı” El Cezire’ye kendini satmakla suçluyor.

ABD’deki Yahudi lobileri de bu durumda elbette rahatsız. ADL’den Abe Foxman ve  Conference of Presidents’dan Malcolm Hoenlein’ın açıklamalarına göre “El Cezire radikal İslamcıları savunan, orta-doğu’yu istikrarsızlaştırmal isteyenlere prim veren yayınlar yapan” bir kanalmış.

ABD’nin en büyük kablotv yayıncı kuruluşlarından Time Warner, Al Gore’un sahibi olduğu CurrentTv’yi, El Cezire’ye satmasından sonra, CurrentTV’yi yayın paketlerinden çıkardılar.

Bütün bu gelişmelerde fark edemedikleri şu gerçek var, ABD gençliği artık haberlerini almak için “alternatif kanallara” yöneliyor.

Belki de bu yüzden El Cezire’ye izin verilse ABD toplumunda pek bir şey değişmeyecek.

Ama ABD medyasındaki “öteki korkusu” akıl sınırlarını zorluyor, yüzlerce kanal içinde az da olsa farklı bir sese tahammül edemiyorlar.

Yazan - Oca 7 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes