harici haber

Filistin BM nezdinde “devlet” oldu

Şimdi buradaki kavram karmaşası şundan kaynaklanıyordu. Genel anlamda ABD ve batı medyaları şimdiye kadar “Palestinian Authority” lafzını kullandılar, Filistin devleti yani “State of Palestine” dememek için. Authority yetki vs. demeki dertleri Filistin’in “resmi bir devlet” olmadığını insanların kafasına kakmak için.

Filistin haber ajansı Wafa’nın haberine göre Mahmud Abbas aldığı yeni bir karar doğrultusunda artık “State of Palestine” yani Filistin devleti sözünü kullanacaklarmış bütün resmi yazışmalarda, devlet mühürlerinde ve resmi evraklarda, imzalarda vs.

Birleşmiş milletlerden gelen açıklamaya göre artık BM’nin resmi evraklarında da, bu “state of Palestine” yani Filistin devleti tabiri kullanılacak, Filistin devletinin aldığ kararı uygun görmüşler, onaylamışlar.

Artık BM’nin şu meşhur mavi kitabında Filistin’in tam adı “daimi gözlemci statüsündeki Filistin devleti” olarak değiştiriliyor.

Yazan - Oca 7 2013. Kategori Orta-Doğu. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes