harici haber

ABD Mali işgalinde Fransa’ya destek veriyor

New York Times’in haberine göre Fransa’nın Mali’yi işgal etmesi ABD hükümetini hazırlıksız yakalamış ancak savunma bakanı Leon Panetta’nın açıklamalarına göre zaten ABD en başından beri bu işgale destek veriyormuş.

Yardımın mahiyetinin ne olacağı pek açıklanmamış  ancak daha bu satırlarda daha 2 ay önce ABD dış işleri bakanı Clinton’un Mali’ye askeri müdahale yapması için Cezayir’e baskı yaptığını, bunun için “diplomatik ziyaretler” düzenlediğini yazmıştık.

Yani ABD en başından beri işin içindeydi, bu Afrika’nın en büyük 3. altın rezervlerine sahip olan ülkenin işgalinde.

New York Times gazetesinin iddiasına göre “İslamcıların elindeki yerlerin vurulması için ABD istihbaratı Fransa hava kuvvetlerine bilgi akışı sağlıyor.”

Panetta ayrıca bu “cesur hamlesinden” dolayı Fransa hükümetini övmüş, zaten ABD’nin bu bölgedeki kaos ortamını yakından takip ettiğini ve bölgedeki gelişmelerden dolayı duyduğu rahatsızlığı dile getirmiş.

Mali’ye yapılan bu müdahaleye Cezayir’in ortak edilmesi kadar tarihin trajik bir cilvesi olamaz herhalde, Cezayir halkını yıllarca sömürüp, köleleştiren, onları aşağılayan Fransızlar şimdi Cezayir’in komşusunu işgal ediyor, bu iş için Cezayir’in Fransa’ya yardım etmesi için ABD ara buluculuk yapıyor.

Konuyla ilgili olarak:

http://haricihaber.com/2012/10/30/abd-maliye-askeri-mudahale-icin-cezayire-baski-yapiyor/

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Oca 15 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes