harici haber

Bu filmi izleyen ABD gençleri Müslümanları suratından vurmak istiyor

Tam da Fransızların Mali’yi işgal ettiği şu günlerde, tüm dünya kamuoyuna karşı Müslümanları öcü gibi gösterme görevi her zamanki gibi Hollywood’un oluyor, bu işi sıkıcı Fransız filmleri ile yapacak değiller ya.

Tarihi gerçekleri çarpıtarak İranlıları öcü gibi gösteren Argo filmini ödüle boğan Hollywood’dan yeni bir yapım var sırada, Zero Dark Thirty. Yönetmenliğini Kathryn Bigelow’un yaptığı film 5 dalda oskara aday gösterilmiş. Filmde CIA ajanlarının El kaide militanlarına işkence yaptığı sahneler var. Bu sahnelerden dolayı yönetmen “eleştiri” almış. Yönetmende rahatça “gidin bu işkenceleri onaylayan hükumeti eleştirin” diyor.

Zaten Kathryn Bigelow’un önceki filmi Hurt Locker, ABD’nin Irak işgalini “eleştiren” bir filmdi. Bu filmde yönetmenin özellikle Müslümanları “kötü göstermek” gibi bir özel bir derdi, çabası yoktu, sadece ABD askerlerini “işini yapan profesyoneller olarak” göstermeye çalışıyordu.

Artık Bigelow bu eleştirilerinde samimi değil mi yoksa çok daha karmaşık “bilinç altı” yıkama teknikleri mi kullanıyorlar, yoksa ABD gençliği zaten dünden razı mı Müslümanlardan iğrenmeye, orasını bilemeyiz ama yönetmenin son filmini izleyenlerin twitter mesajları kan donduran cinsten. Belki de Hollywood artık görevini tamamladı, Müslümanları nasıl gösterirse göstersinler, ABD gençleri robot gibi Müslümanlardan nefret edebilecek, istenildiği takdirde.

İşte bu filmde CIA ajanları “İslamcı” teröristlere işkence yapıyor ama gençler “filminden çıkınca Arapları suratından vurasım geldi”, “filmden sonra askerlerimize sempatim arttı”, “Bu film sayesinde İslam nefretim yeni bir boyut kazandı” gibisinden tweetler atıyor.

ABD gençliğini herhangi bir şekilde eğitim ile kurtarma umudu var mıdır acaba?

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Oca 20 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes