harici haber

ABD ordusu Afganistan’da çocukları hapse atıyor

HuffingtonPost’un bir haberine göre ABD ordusu 200’den fazla Afgan genç ve çocuğu Bagram hava limanı yakınlarındaki bir hapishanede “muharip düşman gücü” suçlaması ile tutuyor, kendi resmi kayıtlarına göre. Bu çocuklara “ne ile suçlandıklarını” yüzlerine söylenmemiş henüz.

Bu çocukların gönüllü avukatlığını üstelenen International Justice Network isimli uluslararası dernekten Tino Foster, bu durumun utanç verici olduğunu söylemiş. Foster “Bu genç çocukların hiç biri savaş alanlarından esir olarak toplanmadı, evlerinden alındı, aralarında aynı aile mensub 4-5 kardeş bile var” diyor.

Bazı çocukların yaşı 11 ila 12 arasında değişiyormuş ve çoğunluğu 1 yıldan fazla hapishanede tutuklu bulunuyormuş.

ABD dış işleri bakanlığına yapılan başvuru sonuçsuz kalmış, zira Dış işleri yetkilileri “ordudan resmi bir açıklamayı biz de bekliyoruz” demişler.

2008 yılında ABD Irak’taki hapishanelerde 500 genç ve çocuğun olduğunu duyurmuştu ancak daha sonra bu rakamın 2500’den fazla olduğu ortaya çıkmıştı. International Justice Network yetkilileri bu seferde Afganistan’da tutuklu bulunan genç ve çocukların sayısının 200’den çok daha fazla olabileceğini ifade ediyorlar.

Bu arada International Justice Network deyince bizim ülkemizdeki bazı barolar, “çağdaş” hukuk dernekleri aklımıza geldi. Afganistan’da ABD ordusunun çocuklara yönelik yaptığı bir hukuksuzluğu yine ABD’li gönüllü kuruluşlar eleştiriyor. Bizim hukuk derneklerimiz böyle bir “savunma” gerçekleştirseydi nasıl olurdu diyeceğiz ama malumunuz bizim baroların duruşma salonlarında başörtülü avlamak gibi bir “çağdaş” bir misyonu var.

International Justice Network’ı tebrik ediyoruz.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Oca 26 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes