harici haber

Paris’teki İslam sergisi

Kasım ayında Fransız “solcuların” protesto gösterilerine rağmen Paris’in meşhur müzesi Louvre’da “İslami sanatlar sergisi” açıldı.

Wall Street Journal bu sergi ile ilgili uzun bir makale yayınlamış. Sergide 3000 eseri incelemek mümkün. Bütün eserler, İslamiyet’in ilk yayılma dönemlerinden, Osmanlı eserlerine kadar uzanıyor, arada Hint veya Safavi sanat eserleri de var. Sergi 98.5 milyon euro’ya mal olmuş, bunun 31 milyon eurosunu Fransız devleti karşılamış, geri kalan bütçeye 26 milyon euro ile Fas, Umman, Kuveyt ve Azerbeycan 26 milyon euro ile, Suudi prens El Valid Bin Talal’in vakfı 17 milyon euro ile yardım da bulunmuş.

Bütün eserlerin altında Fransızca, İngilizce ve İspanyolca açıklamalar varmış, Arapça açıklamaların olmayışını gazete “bütün bu eserlerin dünya mirası olmasına” bağlıyor, ne demekse?

Wall Street Journal’daki bu yazıda atlanılan bir nokta var o da geçtiğimiz Kasım ayında bazı Fransız sol grupları Paris caddelerinde gösteri yapıp bu serginin açılmasını protesto ettiler, “İslam Louvre’dan defol” diye sloganlar attılar.

Yazan - Oca 26 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes