harici haber

Hollanda’nın cami düşmanlığı

Hollandalı ırkçı-siyasetçi Geert Wilders’in uzun süredir sesi soluğu çıkmıyordu. Şimdi de mosknee.nl diye bir web sayfası hayata geçirmiş, yani Türkçesi camiye hayır demek. Web-sayfasını veriyoruz ki, yakın zamanda Türkiye’de cami yapımlarına solcu-laik-çağdaş bir refleksle hemen hayır diyenler arasındaki söylem benzerliği belli olsun. Zira daha önce de belirttiğimiz gibi “cami yapımına hayır” derken uydurulan yalanlar, üretilen aşağılık kompleksleri her millette benzer zırva söylemler içeriyor. Diğer bir deyişe, Türkiye’deki cami karşıtları kendilerine ait orijinal bir fikir üretmeyip, “batıdan” besleniyordu.

Wilders bu sayfada cami yapımına karşı çıkmak isteyenler için “hukuki” tavsiyelerde bulunup, böylesi bir süreci yargıya taşımak isteyenlere akıl veriyor.

Sayfada şu ibarelere yer verilmiş: “Hollanda İslami bir ülke değildir, olmayacaktır. Hollanda’da Müslüman nüfus gün geçtikçe artmaktadır, bu yüzden camilerin sayısı da artmaktadır, bu gidişe bir dur dememiz lazım”

Wilders daha önceden verdiği bir mülakatta, camilerin bir nefret ideolojisi sembolü olduğunu söylemişti.

Kendisi de hemen hemen her faşist liderde örneğini gördüğümüz üzere, web sayfasına parmağını sallayan bir resmini koymuş.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Oca 28 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes