harici haber

İsrail, Suriye saldırısı öncesinde Obama’ya Beyaz Saray’da brifing vermiş.

İsrail’in son Suriye saldırısına Obama onay vermiş, İsrail kökenli istihbarat haberleri ile tanınan DebkaFile sitesinin haberine göre.

Gazetenin iddiasına göre Obama aynı zamanda başka hedeflerin vurulması için de onay vermiş, sırada Suriye’deki başka Hizbullah ve İran ile bağlantılı olan “askeri hedefler” varmış.

DebkaFile’ın haberine göre İsrailli askeri istihbarattan sorumlu generali Aviv Kochavi, 22 Ocak tarihinden Beyaz Saray’da ABD başkanı Obama’ya brifing vermiş. Ayrıca İsrailli Ulusal güvenlik danışmanı Yakov Amidror, aynı tarihlerde Moskova’yı ziyaret edip Rus yetkililere yapacakları saldırıyı bildirmiş.

Ne hikmetse ne zaman Obama hükümeti İran ile “doğrudan görüşmelere hazırız” dediğinde benzer olaylar yaşanıyor. Eğer DebkaFile’ın haberi doğru ise, “yabancı bir ülkenin generali” gidip Obama’ya brifing vermiş, yapacakları bir saldırı için. Eğer bu brifing esnasında Obama onay vermese idi, İsrail yine saldırır mıydı, onu merak ediyoruz.

Bu haberi bizim basınımızda geçer, ülkemizdeki bazı “Müslüman” okuyucular haber altı yorumlarında kafalarındaki “mezhep taassubu” zehirlerini boşaltırlar, nevrotik bir şekilde.

Asıl sorgulanması gereken “İsrailli bir generalin Beyaz Saray’da brifing vermesi” meselesini irdelemeyi basınımız atlamamasını diliyoruz.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Şub 4 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes