harici haber

ABD Japonya’yı Çin’e karşı kışkırtıyor

Çin ile Japonya arasında sular ısınıyor, adalar krizleri bahane, dertlerin hem ekonomik hem de tarihsel kökleri var. Kaderin tuhaf cilvesi, bu haber, dış siyaset konusunda sürekli “tarihsel” zaviyeden bakanlar için ders notu niteliğinde. Çünkü normal tarihsel süreçte ABD’nin Japonya ile hiç bir ortaklığı olamaz, ABD’nin 1945’te yaptığı Japonya’da katliamdan dolayı.

Oysa bugünün dünyasında şartlar çok değişti, ekonomi çok daha “beter” bir sorun. Bugün öğreniyoruz ki, ABD dış işleri, Çin’e karşı Japonya’yı kışkırtıyor.

Center for International and Strategic Studies geçen Ağustos’ta “ABD-Japon ittifakı” diye bir rapor hazırlamış. Ekim ayında ABD medyası seçim şovları ile meşgul iken, ABD dış işleri, istihbarat ve akademisyenlerden oluşan bir delege topluluğu Japonya’yı ziyaret edip, “Çin’e karşı nasıl birlikte hareket edebileceklerini” tartışıyorlar.

Bu yazılan raporda “Çin’in yeniden önlenemez yükselişi” gibi Japonları “uyuz” edecek cümleler var.

Irksal cahil nefret ne felaket…tıpkı İslam dünyasının başındaki “mezhep” savaşları gibi, ne hikmetse sarı ırkın bütün “alt kolları” birbirlerinden nefret eder.

Sistem çok basit, her türlü kapitalist uyuşturucu sayesinde gençlerin “tarih” bilinci yok edilsin, derin devletler istedikleri gibi sosyal mühendislik yapsın. Bu noktada hiç bir Japon aydınının “ABD’den dost olmaz bize” demesi bir anlam ifade etmez zira “atari” oynamak ile meşgul hiç bir Japon genci kendi tarihini hatırlamaz.

Böylece en olmaz ittifak bile olası olur, ABD, Çin’e karşı, Japonya ile ittifak yapar. Japonlar zaten sürekli Çin’de korkar. ABD’de bu korkuyu sürekli körükler.

Çünkü en temelde, ABD ekonomisi göbekten Çin’e bağlı, bundan ödleri kopuyor.

Center for International and Strategic Studies’in raporunda uzun uzun Japon-ABD ordularının “tarihsel sorunları” bir tarafa bırakıp nasıl olur da beraber işbirliği yaparlar bunu sağlamak için neler yapılması lazım, bunun üzerinde duruyorlar.

Raporda ayrıca Çin’e karşı neden Japonya’nın Hindistan’a oranla daha “kullanışlı ve güvenilir” müttefik olduğu anlatılıyor.

Şimdi daha iyi anlıyoruz, ABD gençliğinde muazzam bir “Japon” sevgisi gözlerdik 2000’li yıllardan beri, demek ki ABD’de sosyal mühendisler böylesi bir Japon-ABD ittifakı fikrini yavaştan yavaştan kendi toplumlarına karşı da veriyorlarmış.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Şub 11 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes