harici haber

Fransa’da İslam yükselişte

Fransa’da İslam’ın yayılması ABD gazetesini neden gerer?

New York Times’in haberine göre Fransız toplumunda İslam’a geçenlerin sayısı artıyor. Gazetenin iddiasına göre Paris’in ortasında sadece “sonradan İslam’a girenlerin müdavimi olduğu” bir cami bile var.

2008 yılında yapılmış bu Créteil’deki Sahabe camisinde her yıl yaklaşık 150 Fransız  düzenlenen “törenle” Müslüman oluyormuş, bu rakamlar da Fransa’da İslam’ın nasıl bir “önlenemez yükselişte” olduğunun göstergesiymiş.

İslam dinini seçen Fransızlar arasında en çok Katolik dinine mensup olanlar varmış. Haberde “Bu sayılar çok olmasa bile uzmanlar bu durumun Fransız toplumu için çok ciddi sonuçlar doğurabileceğini söylüyorlar” diye bir cümle var.

Bu cümle üzerine uzun uzun düşünülebilir.

Ya da maskatlı bir haber yapıldığı hemen anlaşılır, konunun üzerinde durulmaz.

Hem ne demek, uzmanlar? Kim bu uzmanlar ki, sadece 150 civarında Fransız vatandaşı her yıl Müslüman oluyor diye ABD gazetesi niye gerilir?

Haberde yazıyı öyle bir bağlamış ki, yazar, sonuçta bu Müslümanların potansiyel terörist olduğunu ve sadece Fransız pasaportu alıp rahatça diğer Avrupa ülkelerine girip çıkmak istediklerini ve bunun Avrupa için ne büyük felaketler doğurabileceğini satır aralarından hissedebiliyorsunuz.

İç işleri bakanlığındaki “din işleri sorumlusu” Bernard Godard isimli yetkili “2000 yılından beri bu din değiştirme vakaları oldukça arttı” diye bir yorumda bulunmuş. Bu vesile ile “laikliğin yılmaz bekçisi” Fransa’nın iç işleri bakanlığında bir “din işleri masası” olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz.

21 yaşındaki öğrenci Charlie-Loup, 19 yaşında İslam’ı seçmiş, ailesi onu koyu bir katolik olarak yetiştirmesine rağmen. Charlie-Loup diyor ki, “Bizim yaşadığımız mahallerde resmen sosyal bir fenomene dönüştü, İslam’ı seçmek.”

Sosyolog Samir Amghar konu ile ilgili olarak, İslam’ı seçmenin modernizmi reddetmek anlamında geldiğinden ve İslam diğer dinlerden çok daha “yapılı ve disiplinli” olduğundan, bazı Fransız banliyölerinde Müslüman olmayanlar bile Ramazan’da oruç tutuyorlarmış.

Konu ile ilgili olarak Paris camilerinden birinde imamlık yapan Hassen Chalghoumi, “Fransa’daki seküler sistem insanların için muazzam bir boşluk yaratıyor bu yüzden insanlar İslam’a yöneliyor” diyor.

Bütün bunların ışığında Fransa’daki İslamofobi mevcut halinde olmasa, Müslümanlar hakkında son 10 yılda hiç yalan uydurulmamış olsa acaba her sene 150 değil de, kaç kişi hidayete ererdi, onu merak ediyoruz.

Bir de, saygınlığı sürekli bizim bazı medyacılar tarafından sıkça vurgulanan New York Times gibi bir gazete neden satır aralarında “Fransa’da İslam’ın yayılmasından” rahatsız olur, onu da merak ediyoruz.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Şub 13 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes